6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Parlament Europejski popiera postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie Polski

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Parlament Europejski w czwartek przyjął rezolucję popierającą postępowanie Komisji Europejskiej w sprawie Polski. KE w grudniu uruchomiła wobec Polski artykuł 7 unijnego traktatu.

 

Za głosowało 422 europosłów, przeciwko 147. 48 osób wstrzymało się od głosu. W głosowaniu wzięło udziało 617 parlamentarzystów. Rezolucję zaproponowała w styczniu parlamentarna komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, tuż po tym jak w grudniu Komisja Europejska uruchomiła wobec Polski artykuł 7.

Dzień wcześniej, w środę, w Parlamencie Europejskim odbyła się debata dotycząca Polski. Wiceszef KE Frans Timmermans ponownie podkreślił, że Unia Europejska jest zaniepokojona reformą sądownictwa, która może osłabić wymiar sprawiedliwości oraz trójpodział władzy w Polsce. – Komisja Europejska nie podważa prawa jakiegokolwiek państwa członkowskiego do przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości – powiedział Frans Timmermans, lecz jednocześnie zaznaczył, że nie można być ona przeprowadzana tylko po to, żeby „wprowadzić polityczny nadzór i kontrolę ze strony władzy wykonawczej” nad sądami, które „muszą być niezawisłe”.

– [Postępowanie KE w sprawie praworządności] nie jest wymierzone w Polskę. Martwi mnie, że zawsze przedstawiane jest ono jako ofensywa przeciwko Polsce lub Polakom. To po prostu różnice zdań z polskim rządem, nie z polskim narodem – mówił też w środę w Parlamencie Europejskim Frans Timmermans. Wiceszef Komisji Europejskiej zapewnił, że „bez Polski nie ma Unii Europejskiej”, a „niezależny wymiar sprawiedliwości oraz praworządność w Polsce są podstawą silnej, niezależnej i suwerennej Polski w UE”. – Bycie aktywnym, pełnoprawnym członkiem Wspólnoty i bycie suwerennym krajem oraz narodem się wzajemnie nie wykluczają. Czas, aby rozwiazać ten bezsensowny dylemat – podkreślił Timmermans.

Jednocześnie jednak wiceszef Komisji Europejskiej wyraził zadowolenie, że od momentu, w którym Mateusz Morawiecki stanął na czele nowego polskiego rządu, władze w Warszawie zaczęły rozmawiać z Brukselą. – Po raz pierwszy od dwóch lat doszło do dialogu – powiedział Timmermans, lecz podkreślił, że dialog „jest pożyteczny tylko wtedy, kiedy coś zmienia”. – Czekam na konkretną reakcję Polski na nasze zalecenia – podkreślił i dodał, że ma nadzieję, że polski rząd podejmie działania przed końcem marca. W grudniu KE dała bowiem Polsce trzy miesiące na ustosunkowanie się do zaleceń Brukseli.

Aleksandra Gersz AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520