15.4 C
Chicago
wtorek, 30 kwietnia, 2024

Parlament Europejski apeluje o przyspieszenie relokacji uchodźców. Polska podtrzymuje swój sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania uchodźców

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii Europejskiej do wywiązania się z zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. W rezolucji powołuje się na porozumienie z 2015 roku o przeniesieniu do państw członkowskich w sumie 160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch. Rezolucja zwraca uwagę, że dotychczas niespełna 18 000 osób zostało faktycznie przeniesionych, czyli nieco ponad 11 procent ustalonej kwoty.
Parlament wezwał państwa członkowskie do solidarności z krajami, do których przybyło najwięcej uchodźców i do współodpowiedzialności. Wskazał, aby w pierwszej kolejności uwzględniły relokację małoletnich bez opieki i osoby wymagające szczególnej troski. Rezolucja popiera stanowisko Komisji Europejskiej, która zapowiedziała wdrożenie postępowań prawnych wobec państw, które nie zwiększą skali relokacji.
Ryszard Czarnecki z PiS powiedział, że polski rząd nie powinien ulegać naciskom. Poseł uważa, że porozumienie z 2015 roku, zostało wymuszone i jest – według niego – odrzucane przez znaczną część społeczeństw państw, które je poparły. Dodał, że pomocy należy udzielać uchodźcom poza granicami, w obozach rozmieszczonych blisko syryjskich granic – co polski rząd czyni.
Według komunikatu Komisji, dotychczas jedynie Malta i Finlandia są bliskie wywiązania się ze zobowiązań. Trzy kraje Austria, Polska i Węgry nie przyjęły ani jednej osoby w ramach planu relokacji.
Tymczasem Polska podtrzymuje swój sprzeciw wobec przymusowego przyjmowania uchodźców. Nie zgadza się też, by w nowym unijnym prawie azylowym znalazł się zapis o automatycznym i obowiązkowym przyjmowaniu uchodźców. Mówił o tym w Brukseli minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. O kryzysie migracyjnym rozmawiają dziś w belgijskiej stolicy szefowie MSW z 28 krajów. Minister Błaszczak dodał, że decyzja Unii o obowiązkowym podziale uchodźców była błędna, bo jest to – jak tłumaczył – zaproszenie migrantów z Afryki i Azji do Europy.
Zdaniem szefa MSWiA, Unia Europejska powinna odsyłać imigrantów do ojczyzny. Mariusz Błaszczak podkreślał, że Polska będzie się sprzeciwiała rozlokowaniu imigrantów i będzie proponowała alternatywne rozwiązania. W jego opinii, Unia powinna korzystać z przykładu Australii, która odsyła nielegalnych imigrantów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Andrzej Geber/Strasburg/mcm/nyg/Beata Płomecka/Bruksela/to/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520