6.7 C
Chicago
piątek, 26 kwietnia, 2024

Paczkomaty znikną z Polski, bo łamią prawo budowlane?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Paczkomaty znikną z Polski, bo łamią prawo budowlane? Takie pytanie może się narodzić po kontrowersyjnym orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Zgodnie z jego treścią paczkomaty to tymczasowe obiekty budowlane, więc aby je postawić w danej lokalizacji, konieczne jest uzyskanie stosownego pozwolenia. To nie pierwszy wyrok. Według InPostu trudno z takim wyrokiem się zgodzić, gdyż paczkomat nie jest obiektem budowlanym, a technicznym – konkretnie elektroniczną szafą depozytową – komentował Wojciech Kądziołka z grupy Integer.pl na łamach serwisu prawo.pl.O sprawie paczkomatów pisze portal prawo.pl.

 

Chodzi o zgłoszenie do inspektora nadzoru budowlanego sprawy legalności jednego z paczkomatów w województwie łódzkim. W efekcie zgłoszeń wystosowanych przez kilku dociekliwych mieszkańców, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi orzekł, że: paczkomat jest budowlą w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego, podlega regulacjom przepisów prawa budowlanego, w tym konkretnym przypadku wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę.

„Budowa” natomiast została wstrzymana, gdyż zabrakło urzędowego pozwolenia, zgodnego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Taki wyrok sądu to spore rozczarowanie dla właścicieli paczkomatów, a firma wniosła skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem spółki InPost trudno nazwać paczkomat obiektem budowlanym w chwili, gdy jest on: urządzeniem technicznym, elektroniczną szafą depozytową, przeznaczoną do odbierania i nadawania przesyłek.

Trudno nie odnieść w tym wypadku wrażenia, że prawo nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością. Powinny być wskazane przesłanki, na jakimś poziomie ogólności, ale z drugiej strony na tyle jasne, by nie było problemów z klasyfikacją takich obiektów, jak kiosk, paczkomat, czy bankomat. Warto się tutaj zastanowić nad jakimś kryterium objętości, czy wielkości takiego obiektu – mówi Przemysław Dziąg, radca prawny Polskiego Związku Firm Dewelperskich na łamach serwisu prawo.pl.

Jeśli procedury budowlane będą musiały być wszczynane w wypadku instalacji każdego paczkomatu, to ten proces stanowczo się wydłuży i pociągnie za sobą dodatkowe koszty. To wszystko jednocześnie utrudni rozwój sieci paczkomatów.

TK aip

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520