Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w jedenastu województwach

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w jedenastu województwach

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami w jedenastu województwach. Meteorolodzy ostrzegaja przed wysokimi temperaturami (nawet ponad 30 stopni Celsjusza) w województwach lubuskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, łódzkim i opolskim, w północnych powiatach województw dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego oraz południowo-zachodniej części Mazowsza.

W niektórych częściach regionów objętych ostrzeżeniem drugiego stopnia termometry pokażą nawet 33 stopnie Celsjusza. Równie ciepła ma być nadchodząca noc. W województwach objętych alertem IMGW przewidywana temperatura w nocy z poniedziałku na wtorek nie spadnie poniżej 18 stopni.

IMGW apeluje o dużą ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej na terenach, dla których wydano ostrzeżenie.

 

 

***

Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa przypomniała, że w czasie upałów należy unikać wychodzenia z domu, ograniczyć przebywanie na słońcu i pić dużo niegazowanej wody.
“Jeżeli już jesteśmy na zewnątrz, to w nakryciu głowy i w odpowiedniej – lekkiej i przewiewnej – odzieży, która będzie nas chroniła przed upałem” – dodała Bożena Wysocka. RCB przestrzega też przed zostawianiem dzieci w zamkniętych samochodach. Zwraca uwagę, że naraża to na niebezpieczeństwo także życie zwierząt.

Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa powiedziała też, że przy wysokich temperaturach na zewnątrz należy unikać wysiłku fizycznego. Aby ograniczyć napływ gorącego powietrza do domu, zalecane jest zamknięcie okien i zasłonięcie zasłon.

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./hm/dw

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/pogodynka.pl/hm/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0