HomeŚwiat

Ostatni pomnik Lenina runął na Ukrainie

Ostatni pomnik Lenina runął na Ukrainie

W ukraińskich miastach nie ma już pomników Lenina. Na Ukrainie usunięto prawdopodobnie ostatni pomnik wodza rewolucji. Nie dotyczy to jednak terenów okupowanych przez Rosjan i separatystów.

Postument Włodzimierza Iljicza Lenina zdemontowano w 15-tysięcznym Nowogrodzie Siewierskim w obwodzie czernihowskim. Władze miasta pozwoliły na to dopiero teraz, mimo że likwidowanie pomników Lenina, czyli tzw. “leninopad”, rozpoczął się na Ukrainie ponad 2 lata temu. Obowiązek dekomunizacji, czyli oczyszczenia przestrzeni publicznej z sowieckich symboli, jest też zapisany w ukraińskim prawie. Ważący 4,5 tony Lenin z Nowogrodu Siewierskiego decyzją władz miasta będzie wystawiony na sprzedaż, a jeśli nie znajdzie się kupiec, wówczas postument zostanie sprzedany do huty i tam przetopiony na metal. Według wiedzy ukraińskiego IPN-u, zdemontowany pomnik jest ostatnim postumentem wodza rewolucji. Jednak – jak zaznaczył szef Instytutu Wołodymyr Wiatrowycz – być może w niewielkich ukraińskich wsiach gdzieś jeszcze się uchowały takie pomniki. Ukraiński IPN ma to sprawdzić.
Ukraińska dekomunizacja nie objęła obszarów kontrolowanych przez prorosyjskich bojówkarzy – czyli tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych, oraz zajętego przez Rosjan Krymu. Tam, jak za czasów radzieckich, pomniki Lenina stoją na centralnych placach miast i wsi.

Paweł Buszko, Kijów, Fot. Twitter.com

COMMENTS