"> Ostatni dzień wnioskowania o pomoc w związku z wystąpieniem ptasiej grypy - wiadomosci.com

Ostatni dzień wnioskowania o pomoc w związku z wystąpieniem ptasiej grypy

Ostatni dzień wnioskowania o pomoc w związku z wystąpieniem ptasiej grypy

Dobiega końca możliwość wnioskowania o pomoc z budżetu państwa w związku z wystąpieniem ptasiej grypy. Chodzi o hodowców drobiu utrzymujących swoje stada w promieniu 10 kilometrów od ogniska choroby. Dokumenty w tej sprawie jeszcze dziś będą przyjmować oddziały Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki przypomina, że część drobiu należało wybić, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia wirusa. Takim hodowcom rekompensaty wypłacono wcześniej. Teraz pomoc kierowana jest do rolników utrzymujących stada i mających trudności ze zbytem: “W zależności od rodzaju drobiu te rekompensaty będą wynosić od 4 o 25 złotych za sztukę. W przypadku kur stawka wynosi 5 złotych” – wylicza Jacek Bogucki.
Wstępnie na rekompensaty przeznaczono z budżetu 30 milionów złotych, ale niewykluczone, że funduszy będzie więcej. Restrykcje handlowe po wystąpieniu choroby są bowiem dla hodowców bardzo dotkliwe – dodaje wiceminister Ewa Lech z ministerstwa rolnictwa : “Wykrycie choroby w danym regionie oznacza ograniczenia w handlu dla wszystkich hodowców w promieniu 10 kilometrów. To także obciążenie dla budżetu, który płaci za likwidację ogniska ptasiej grypy – zwraca uwagę Ewa Lech: “Jak pojawia się kolejne ognisko, poszerza się strefa z ograniczeniami i czas rygorów ulega przedłużeniu. Pieniądze, jakie idą na likwidację szkód i odszkodowania są potworne. Trudno oszacować na jakiej kwocie się to skończy” – twierdzi wiceminister.
Ogniska ptasiej grypy wykrywane są w Polsce regularnie. Wirus H5N8 stwierdzono w ponad połowie województw. U drobiu hodowlanego to 58 przypadków, a u ptactwa dzikiego 59.

Michał Fedusio, Fot. Dreamstime.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0