HomeŚwiat

W Oslo wręczono Pokojową Nagrodę Nobla

W Oslo wręczono Pokojową Nagrodę Nobla

W Oslo odbyła się ceremonia wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla. Tę prestiżową nagrodę odebrała sekretarz generalna Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej, Szwedka Beatrice Fihn. Drugą laureatką jest Japonka – Setsuko Thurlow, która jako 13-latka przeżyła zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę.

“Do nas należy decyzja jak zakończy się historia broni atomowej. Czy będzie to oznaczać koniec broni atomowej czy będzie to oznaczać koniec nas? Jedna z tych możliwości na pewno się zdarzy” – powiedziała Beatrice Fihn podczas przemówienia wygłoszonego po odebraniu nagrody.
Na ceremonii była obecna norweska rodzina królewska i premier Stolberg. Wśród zaproszony gości było też 29 Japończyków, którzy 6 sierpnia 1945 roku przeżyli atak atomowy. Ambasadorowie państw posiadających broń nuklearną zbojkotowali uroczystość.
Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej została wyróżniona za pracę na rzecz zwrócenia uwagi na humanitarne konsekwencje stosowania broni nuklearnej oraz za wysiłki zmierzające do wprowadzenia zakazu tego typu broni. Ta organizacja to koalicja pozarządowych organizacji z ponad 100 krajów świata. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla otrzyma gratyfikację pieniężną w wysokości 9 milionów koron, czyli około 940 tysięcy euro, a także złoty noblowski medal oraz dyplom.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/kj

fot. By ICAN-Australia – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63210905

COMMENTS