Orkan Fryderyk szalał na Dolnym Śląsku – jakie wyrządził szkody?

Orkan Fryderyk szalał na Dolnym Śląsku – jakie wyrządził szkody?

Zdaniem służb, najgroźniejsza była sytuacja w Zgorzelcu i Lubaniu, gdzie wiatr wyrządził najwięcej szkód i wiał najmocniej – 113 km na godzinę. Na Dolnym Śląsku orkan Fryderyka zerwał 30 dachów; m.in. w Stroniu Śląskim, strażacy interweniowali 250 razy. Pod Legnicą wywrócił nawet auto.

 

Blisko 250 razy interweniowali strażacy od wczorajszego wieczora w związku z orkanem Fryderyka, który przeszedł przez region. Najgorsza sytuacja była w rejonie Lubania i Zgorzelca. Wiatr wiał z prędkością 113 km/h. Jak informuje oficer dyżurny KW PSP we Wrocławiu, wiatr zerwał ponad 30 dachów, m.in. w Stroniu Śląskim, gdzie z budynku wielorodzinnego ewakuowano 27 osób. Silny wiatr zrywał także linie energetyczne. Bez prądu było ponad 5 tysięcy osób. Strażacy wciąż usuwają z dróg wokół Lubania.

Orkan w Polsce pojawił się w czwartek po godz. 16. Najsilniejsze porywy wiatru notowane były w okolicach Zgorzelca 113 km/h. W Jeleniej Górze odnotowano porywy do 97 km/h., a w Kłodzku do 90 km/h. Również na zachodzie regionu najwięcej pracy ze skutkami wichury mieli strażacy – do godz. 22 interweniowali niemal 200 razy. Głównie chodziło o połamane drzewa i konary, a także uszkodzone czy zerwane dachy. Orkan na zachodzie spowodował również ogromne problemy z prądem. Na skutek wiatru wyłączenia energii elektrycznej objęły powiat lubański, zgorzelecki, jeleniogórski, kamiennogórski, złotoryjski, bolesławiecki i lwówecki.

W innych rejonach Dolnego Śląska także doszło do wielu awarii energetycznych. Ponadto z powodu awarii w elektrowni Turów, przez kilka godzin ogrzewania nie miała część mieszkańców Bogatyni. Po godz. 18 doszło do awarii energetycznej również we Wrocławiu, na Złotnikach, Kuźnikach. Prądu nie było przy następujących ulicach: Kielecka, Skarżyńskiego, Złotnicka, Jarosławska, Zakopiańska, Nowotarska, Bocheńska, Jerzmanowska, Grybowska, Gałowska, Przemyska, Piołunowa, Rdestowa, Częstochowska, Graniczna, Limanowska, Chęcińska, Żwirowa, Rakietowa. Ok. godz. 21 do awarii doszło również pod Wrocławiem – w miejscowościach Groblice, Kotowice, Ratowice, Łukaszowice, Ozorzyce, Bogusławice, Sulęcin, Sulimów, Grodziszów, Zębice. Problemy były również w powiatach średzkim, wołowskim, oleśnicki.

 

Tymczasem ok. godz. 21.30 na drodze krajowej nr 3 w pobliżu Nowej Wsi Legnickiej (odcinek Legnica – Jawor) przewróciła się ciężarówka. Z pojazdu wyciekły płyny eksploatacyjne. W miejscu zdarzenia ruchem kierowała policja. – Jechałem z prędkością może 30-40 kilometrów na godzinę. Poczułem, że autem zaczęło kiwać. Dzięki temu, że miałem zapięte pasy, nic mi się nie stało – relacjonował na antenie TVN 24 kierowca, Władysław Marcjanek. We Wrocławiu i okolicach najbardziej wiało po godz. 23. Jak poinformował fanpage Strzelin998, na stacji pomiarowej Gęsiniec odnotowano porywy o prędkości 113 km/h. Na efekty, nie trzeba było długo czekać. W miejscowości Karczyn zerwało dach z budynku gospodarczego! Przez niemal godzinę zablokowana była droga Strzelin – Wrocław.

red (aip)COMMENTS

WORDPRESS: 0