14.7 C
Chicago
niedziela, 5 maja, 2024

Opinie po spotkaniu Komisji Weneckiej z posłami

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dzisiaj odbyło się spotkanie Komisji Weneckiej z przedstawicielami Sejmu. Delegaci tego organu Rady Europy badają zmiany w przepisach o Trybunale Konstytucyjnym.
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział, że dyskusja była bardzo ożywiona, a najważniejszą kwestią, która została poruszona był brak pluralizmu w obecnym Trybunale Konstytucyjnym. Na ten aspekt sytuacji wokół Trybunału zwracał uwagę polityk Prawa i Sprawiedliwości. Według Arkadiusza Mularczyka, podczas spotkania z Komisją Wenecką przedstawiciele PO i Nowoczesnej „skarżyli się na wszystko co się dzieje w Polsce, na tryb prac nad ustawami, na ustawy o mediach publicznych i policji”. Mularczyk przypomniał, że Komisja Wenecka ma zająć się tylko sprawą Trybunału.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO mówiła po spotkaniu, że było ono ciekawe i potrzebne. Przyznała, że była pod wrażeniem wiedzy członków Komisji na temat przebiegu prac legislacyjnych. „Oni dokładnie wiedzieli, gdzie zostało złamane prawo, gdzie powstał ten błąd, który spowodował, że jesteśmy w tym miejscu” – powiedziała. Zaznaczyła, że jest to jej wrażenie. Małgorzata Kidawa-Błońska dodała, że spotkanie było wymianą opinii. „Każdy został przy swoim zdaniu” – powiedziała. Dodała, że dyskusja przypominała tę, z sali plenarnej Sejmu. „Prawo i Sprawiedliwość swoje, Kukiz’15 o swoim projekcie zmiany konstytucji, a cała opozycja mówiła o tym, jak wyglądał proces legislacyjny, jakie było tempo prac” – relacjonowała wicemarszałek.
Stanisław Tyszka z Kukiz’15 powiedział dziennikarzom, że spotkanie nie załagodziło atmosfery wokół Trybunału. „Przedstawiciele PiS najpierw skarżyli się na koalicję PO-PSL, a później poprzednia koalicja wraz z Nowoczesną krytykowali działania PiS. Jedno, co jest po tym spotkaniu jasne to fakt, że żadnej ze stron nie zależy na zakończeniu sporu” – dodał poseł. Tyszka nadmienił, że – jego zdaniem – wizyta Komisji Weneckiej w Polsce nie była potrzebna. Dziwił się, że poprosił o nią szef dyplomacji Witold Waszczykowski.
Posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz wyraziła opnię, że kluby parlamentarne powinny szukać kompromisu, by zakończyć konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego. „Kompromis – podkreśliła – powinien być oparty o zasady demokratycznego państwa prawa”. Posłanka przypomniała też, że w tej chwili w Sejmie są dwie propozycje dotyczące wymiany sędziów Trybunału. Jedną z nich przygotowało Prawo i Sprawiedliwość, drugą ruch Kukiz’15. Obie zakładają wymianę obecnego składu TK, co – jak mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz – jest niezgodne z konstytucją, bo sędziowie są nieusuwalni.
W opinii Marka Sawickiego z PSL, członkowie komisji zadawali celne pytania świadczące o ich dobrym przygotowaniu w zakresie zmian w ustawach z czerwca, z listopada i z 22 grudnia 2015 roku oraz w zakresie podejmowania uchwał dotyczących wyboru sędziów z tej i z poprzedniej kadencji. Zadawali pytania dotyczące zarówno procedury uchwalania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, jak i jej treści. Padło np. pytanie czy ustawa czerwcowa zmieniała coś w zakresie pełnego składu sędziowskiego. Jednocześnie- według jego relacji- przedstawiciele Komisji Weneckiej byli zdziwieni, dlaczego w tych nowych ustawach – listopadowych, grudniowych, te zmiany zostały dokonane.
Członkowie Komisji Weneckiej spotkali się dziś między innymi z prezydentem, pierwszą prezes Sądu Najwyższego, Krajową Radą Sądownictwa i przedstawicielami Senatu.
Na jutro Komisja Wenecka zaplanowała rozmowy w ministerstwie sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. W czwartek i w piątek, już w Wenecji, delegacja będzie rozmawiać o tym, co usłyszała w Polsce. W marcu wyda w tej sprawie opinię.

(IAR)jp/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520