HomeCiekawostki

Oficjalne dane to tylko 5 proc. zachorowań i zgonów? Tak twierdzi polska lekarka ze Szwecji

Oficjalne dane to tylko 5 proc. zachorowań i zgonów? Tak twierdzi polska lekarka ze Szwecji

Ministerstwo Zdrowia niemal od początku epidemii koronawirusa w Polsce zmaga się z krytyką w kwestii liczby przeprowadzanych testów. Dopiero od niedawna liczba wykonywanych testów rośnie, jednak wciąż jest stosunkowo mała w porównaniu z innymi krajami. Pojawiają się jednak głosy, że oficjalne dane dają niepełny obraz, a sytuacja jest o wiele gorsza. We wtorek rano łączna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosiła 2132, 31 osób zmarło.

 

Polskim danym na temat liczby zachorowań i zgonów nie ufa jednak Dorota Szlosowska, specjalista chorób wewnętrznych i chorób płuc. Wpisy lekarki na Facebooku udostępniają tysiące ludzi. Głośnym echem odbił się jej apel z 21 marca. Już wtedy ostrzegała, że dane MZ „pokazują ok. 5% prawdy”. W kolejnych postach lekarka zwraca uwagę także na to, że dane prezentowane przez Ministerstwo Zdrowia pochodzą sprzed paru dni, bo tyle trwa oczekiwanie na wyniki testów. Nie bada się też osób zmarłych ani nie bada się osób ze słabymi objawami… – pisze Dorota Szlosowska.

 

Pulmonolog zwraca także uwagę na kwestię braku odpowiedniej liczby środków ochrony osobistej dla personelu medycznego, zaś do wszystkich apelu, by zostali w domu, wychodząc z domu zakładali maskę i często myli ręce. Lekarka prowadzi także na Facebooku grupę #Pulmonolog – tylko o COVID-19, która ma dostarczać rzetelnych informacji dla służb medycznych i pacjentów. Grupę prowadzą lekarze, naukowcy i prawnicy.

 

Ile testów na koronawirusa przeprowadzono w Polsce?

    • Do 13 marca dziennie przeprowadzano w Polsce zaledwie kilkaset testów w kierunku koronawirusa.
    • 14 marca po raz pierwszy liczba testów wykonanych w ciągu dnia przekroczyła 1 tys. (było to 1526 testów)
    • 21 marca po raz pierwszy wykonano ponad 2 tys. testów w ciągu dnia (dokładnie: 2 049)
    • 25 marca po raz pierwszy wykonano ponad 3 tys. testów w ciągu dnia (dokładnie: 3 236)
    • 27 marca po raz pierwszy wykonano ponad 4 tys. testów w ciągu dnia (dokładnie: 4 503)

Jak na razie największa liczba testów wykonanych w ciągu doby padła w komunikacie z 31 marca: 4 812 testów. Łącznie w Polsce przeprowadzono ich 51 419 od początku marca, co daje ok. 1350 testów na milion obywateli.

Red. asz AIP

COMMENTS