Od 1 stycznia 2025 r. list polecony z urzędu będzie można odebrać przez internet. Żeby skorzystać z tej usługi, należy założyć skrzynkę do e-Doręczeń. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia, jak to zrobić.
Aby otrzymać list polecony przez internet, należy najpierw założyć adres oraz skrzynkę do e-Doręczeń – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Można to zrobić poprzez stronę edoreczenia.gov.pl lub mObywatel.gov.pl.
Po wejściu na wybraną stronę należy przejść do zakładki „Twoje skrzynki” i tam wypełnić wniosek o adres oraz skrzynkę do e-Doręczeń. Wniosek musi być podpisany elektronicznie: profilem zaufanym, e-dowodem lub podpisem kwalifikowanym, a następnie wysłany. Na adres mailowy podany we wniosku jest wysyłane potwierdzenie.
Następny krok, po uzyskaniu adresu do e-Doręczeń (ADE), to aktywacja skrzynki – wyjaśnia MC. W tym celu należy przejść na stronę edoreczenia.gov.pl lub mObywatel.gov.pl i otworzyć zakładkę „Twoje skrzynki”. W menu bocznym trzeba kliknąć przycisk „Aktywuj skrzynkę”. W następnym kroku należy podać adres e-mail, na który będą wysyłane powiadomienia.
Ostatnia czynność, jaką należy wykonać to aktywacja skrzynki przyciskiem „Aktywuj”. W tym momencie na adres mailowy podany do powiadomień przychodzi informacja, że skrzynka jest aktywna i można z niej korzystać.
System e-Doręczeń zostanie powszechnie uruchomiony na początku stycznia przyszłego roku. To wtedy większość urzędów będzie musiała umożliwić taki sposób korespondencji, dzięki czemu obywatele będą mogli zarówno odbierać z tych jednostek doręczenia elektroniczne, jak i wysyłać do nich pisma w tej formie. Na liście podmiotów objętych tym obowiązkiem znalazły się m.in.: urzędy miast i gmin, starostwa, urzędy skarbowe, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), publiczne szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia, uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola, żłobki, instytucje pomocy społecznej, ministerstwa.
Do końca 2025 r. podmioty publiczne obowiązuje okres przejściowy, co reguluje nowelizacja ustawy o doręczeniach elektronicznych. Oznacza to, że przez najbliższy rok korespondencja może być doręczana również za pośrednictwem operatora pocztowego, ePUAP i innych systemów. Listy polecone od podmiotów, które wprowadzą usługę e-Doręczeń w przyszłym roku, będzie można odczytać w aktywowanej przez internet skrzynce do e-Doręczeń. (PAP)