HomeŚwiat

Nowe zasady pomocy finansowej dla uchodźców w Norwegii

Nowe zasady pomocy finansowej dla uchodźców w Norwegii

Rząd Norwegii zamierza obniżyć kwotę pomocy finansowej dla uchodźców. Propozycje zmian przedstawiła na konferencji prasowej Anniken Hauglie, minister pomocy społecznej.

 
Zakładają one, że uchodźca, który przybył do Królestwa otrzyma pomoc w wysokości 180 tysięcy koron rocznie (nieco ponad 20 tysięcy dolarów) czyli równowartość minimalnej pensji w tym kraju. Część świadczeń będzie uwarunkowana trzy-, a nie jak dotychczas dwuletnim, stażem pracy. Osoba starająca się o pomoc co roku będzie musiała składać odpowiednie dokumenty, nie będzie mogła również przebywać poza granicami kraju dłużej niż 45 dni.
Przez pierwszy rok obowiązywania nowych zasad budżet kraju miałby w ten sposób zaoszczędzić 200 milionów koron (24 miliony dolarów). W perspektywie 40 lat oszczędności mogłyby sięgnąć pół miliarda dolarów. Nowe rozwiązania mają również skłonić imigrantów przybywających do Norwegii do podjęcia pracy.
W tej chwili osoby posiadające status uchodźcy są w tym kraju objęte specjalnym programem pomocy. Zakłada on, że możliwość otrzymania renty i niektórych innych świadczeń w pełnym wymiarze, bez względu na okres przebywania. Aby starać się o identyczne świadczenia obywatel Norwegii musi często legitymować się nawet czterdziestoletnim stażem pracy.
W ubiegłym roku liczba wniosków o przyznanie statusu uchodźcy w Norwegii wyniosła 31 tysięcy- trzykrotnie więcej niż w latach ubiegłych. Od stycznia do maja tego roku ich liczba nie przekroczyła półtora tysiąca i jest znacznie niższa od spodziewanej.

TS/(IAR)/Aftenposten/mt/dyd

COMMENTS