20.8 C
Chicago
sobota, 13 lipca, 2024

Nowe zapadliska na terenie gminy Bolesław. Dziura o średnicy 8 metrów i głębokości 5 metrów w rejonie nowej obwodnicy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Z prośbą o niewchodzenie na tereny oznakowane tabliczkami ostrzegawczymi i ogrodzone w gminie Bolesław (Małopolskie) zwrócił się do mieszkańców i turystów wójt Krzysztof Dudziński. W środę specjalistyczna firma rozpoczęła badania okolicy zapadliska w rejonie nowej obwodnicy.

 

W Bolesławiu zapadlisko pojawiło się we wtorek kilkanaście metrów od nowo wybudowanej obwodnicy. Dziura ma ok. 8 metrów średnicy i ok. 5 metrów głębokości. Zarząd Drogowy w Olkuszu zdecydował o czasowym wyłączeniu obwodnicy z ruchu w celu wykonania badań diagnostycznych zleconych przez Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław”.

fot. Gmina Bolesław

„Specjalistyczne badania rozpoczęły się. Trudno powiedzieć, jak długo droga powiatowa będzie zamknięta” – powiedział w środę PAP wójt Krzysztof Dudziński. Równocześnie podkreślił, że konstrukcja obwodnicy w żaden sposób nie została naruszona. „Droga jest wykonana w technologiach, które zabezpieczają przed takimi nieciągłościami liniowymi” – zauważył.

 

Zaznaczył też, że zapadliska ziemi nie są niczym nowym na terenie gminy i pojawiają się od kilkudziesięciu lat. Jak przyznał, w ostatnich latach, po zamknięciu kopalni, zjawiska nasiliły się, ale dochodzi do nich na obszarach leśnych.

 

Wójt podkreślił, że tereny, gdzie może wystąpić potencjalne niebezpieczeństwo, są oznakowane tabliczkami ostrzegawczymi. Dudziński zwrócił się do mieszkańców o niewchodzenie na tereny oznakowane i ogrodzone. „Dotychczas nikt nie został poszkodowany w wyniku tych zjawisk” – uspokaja.

 

Zapadliska pojawiające się na terenie gminy to efekt dawnej działalności górniczej prowadzonej przez tamtejszą kopalnię rud cynkowo-ołowiowych „Olkusz-Pomorzany” należącą do Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” w Bukownie.

 

Wydobycie w tej kopalni zostało zakończone w 2020 roku, a następnie wyłączono pompy odwadniające wyrobiska. W 2022 roku spółka ZGH „Bolesław” powołała specjalny zespół ds. monitoringu potencjalnych zapadlisk, aby monitorować obszary po eksploatacji zawałowej w swoich byłych kopalniach.

 

W związku z pojawianiem się zapadlisk związanych z działalnością górniczą w październiku zeszłego roku Nadleśnictwo Olkusz wprowadziło czasowy zakaz wstępu do obszarów leśnych zagrożonych tymi zjawiskami. Wyznaczono je m.in. w leśnictwach Pomorzany i Żurada. Tereny te oznaczono tablicami o zakazie wstępu. Zakaz obowiązuje do końca marca br. z możliwością przedłużenia. (PAP)

fot. Gmina Bolesław

autor: Beata Kołodziej

 

bko/ akub/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520