HomePOLSKA

Nowe nagranie rozmowy Sikorski-Krawiec o uczelniach

Nowe nagranie rozmowy Sikorski-Krawiec o uczelniach

W środę portal TVP Info ujawnił nowe nagranie z warszawskiej restauracji „Sowa i Przyjaciele”. Zarejestrowano na nim rozmowę ówczesnego szefa MSZ Radosława Sikorskiego z ówczesnym prezesem Orlenu Jackiem Krawcem na temat uczelni w Polsce, kosztów edukacji dzieci Radosława Sikorskiego i Anne Applebaum. Sikorski podczas rozmowy potępił kadrę polskich szkół wyższych. 

Jacek Krawiec powiedział podczas rozmowy, że amerykańskie uczelnie dysponują ogromnymi budżetami. Tak się składa, iż jego syn wybierał się na studia do USA. – Jak zobaczyłem te, k***a, kampusy, to wszystko, te budżety w tych uczelniach, 5 miliardów taki Stanford rocznie ma budżet – powiedział szef Orlenu.

– Endowment z tego jest jedna trzecia. 5 miliardów to pieniądze, które mają do wydania. Jedną trzecią mają właśnie z endowment, drugą jedną trzecią mają z dotacji i jedną trzecią mają z inwestowanych pieniędzy. Więc, pięć miliardów to jest, k***a, taaak duży biznes – powiedział Krawiec.

W odpowiedzi Sikorski porównał kadrę w polskich i amerykańskich szkołach. – Wiesz, oni rozumieją to, czego nasi, ku***sy, nieroby, ci wszyscy rektorzy, nie rozumieją – powiedział Sikorski.

– Absolutnie. Się k***om nie chce. Łatwiej jest naszczekać na rząd, żeby dał, wiesz – odpowiedział Krawiec.

O restauracji “Sowa i Przyjaciele” stało się głośno w związku ze sprawą nielegalnego nagrywania, które trwało od lipca 2013 r. aż do czerwca 2014 r. osób ze świata polityki, biznesu i funkcjonariuszy publicznych. Pojawiały się nazwiska m.in. ówczesnych szefów: MSW – Bartłomieja Sienkiewicza, MSZ – Radosława Sikorskiego, resortu infrastruktury – Elżbiety Bieńkowskiej czy prezesa NBP Marka Belki. Łącznie na taśmach utrwalono rozmowy ponad stu osób.

We wrześniu 2015 r. do sądu trafił akt oskarżenia ws. trzech osób: biznesmena Marka F. dwóch kelnerów Konrada L. i Łukasza N. oraz współpracownika F. Krzysztofa R. Marek F. został skazany nieprawomocnie na 2,5 roku więzienia bez zawieszenia, Konrad L. i Krzysztof R. na 10 miesięcy w zawieszeniu i grzywny. Łukasz N. zeznał, że to Marek F. za pieniądze zlecał nagrywanie rozmów.

Martyna Chmielewska AIP

COMMENTS