Nowa lista leków refundowanych

Nowa lista leków refundowanych

1 listopada wchodzi w życie nowa lista leków refundowanych, która poszerza dostęp do nowych terapii w tych schorzeniach. Będą to korzystne zmiany w programach lekowych dla chorych na nowotwory płuc i prostaty oraz reumatoidalne zapalenie stawów i ciężką astmę.

 

Wiceminister zdrowia Marcin Czech powiedział IAR, że pacjenci cierpiący na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego, będą mieli dostęp do trzech nowych leków. Są też nowe opcje terapeutyczne dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca, ciężką astmę alergiczną, reumatoidalne zapalenie stawów i młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów o przebiegu agresywnym.

Dla dzieci, które mają alergie na mleko krowie, nadwrażliwość na białko i nietolerancję laktozy będzie refundowany preparat Nutramigen 3 LGG, stosowany w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej. Refundowane będą również opatrunki piankowe z warstwą silikonową dla pacjentów cierpiących na przewlekłe owrzodzenia i pęcherzowe oddzielanie się naskórka.

Są też dobre informacje dla seniorów. Wiceminister Marcin Czech poinformował, że lista bezpłatnych leków 75 plus została rozszerzona o nowe preparaty stosowane w leczeniu przerostu gruczołu krokowego.

Ogółem, na listę zostaną dodane 72 produkty lecznicze, większość w ramach listy aptecznej, a dwa w ramach katalogu chemioterapii i dwadzieścia w ramach programów lekowych.
Następna zmiana na liście refundacyjnej za 2 miesiące.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Joanna Stankiewicz/dabr
fot.pixabay.comCOMMENTS

WORDPRESS: 0