HomeŚwiat

Norwegia wygrała spór z obrońcami środowiska naturalnego

Norwegia wygrała spór z obrońcami środowiska naturalnego

Obrońcy środowiska naturalnego przegrali proces sądowy z norweskim rządem w sprawie zgody na odwierty dla kilkunastu firm poszukujących nowych złóż ropy naftowej. Chodzi o odwierty pod dnem Morza Barentsa.

Działacze Greenpeace oraz organizacji Młodzież i Natura zarzucali norweskiemu państwu, że wydając pozwolenia na wiercenia złamał 112. paragraf ustawy zasadniczej. Zapis ten mówi, że każdy obywatel ma prawo do życie w bezpiecznym dla zdrowia środowisku naturalnym, a państwo ma obowiązek jego ochrony. Sąd w Oslo uznał jednak, że wydając zgodę na poszukiwania ropy naftowej w Arktyce rząd nie naruszył norweskiej konstytucji. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że ewentualna eksploatacja złóż ropy w Arktyce będzie możliwa dopiero za 10-15 lat, a do tego czasu z pewnością powstanie nowy plan, w jaki sposób ten region ma być administrowany.
Rozczarowania rezultatem procesu nie ukrywali aktywiści. “Wyrok jest dowodem nierozumienia procesu globalnych zmian klimatycznych. Nasza planeta nie wytrzyma dalszej eksploatacji złóż ropy naftowej” – powiedziała podczas konferencji prasowej przedstawicielka norweskiej organizacji Młodzież i Natura, Ingrid Skjoldvar. Sąd obciążył kosztami procesowymi w wysokości 60 tysięcy euro obie organizacje.
Pozwolenie na wiercenia na dnie Morza Barentsa otrzymały w maju 2016 roku między innymi takie koncerny jak norweski Statoil, rosyjski Łukoil i polski PGNiG.

Informacyjna Agencja Radiowa / Przemysław Gołyński/em/sk

COMMENTS