27.8 C
Chicago
wtorek, 17 września, 2024

Niewybuchy z czasów II wojny światowej ciągle groźne

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Pocisk z czasów II wojny światowej eksplodował pod ciągnikiem rolniczym podczas prac leśnych w miejscowości Kłaj (woj. małopolskie). W wyniku zdarzenia nikt nie ucierpiał; uszkodzeniu uległy dwie opony pojazdu. Policja apeluje, aby odnalezionych niewybuchów nie ruszać i natychmiast zaalarmować służby.

Asp. Bartosz Izdebski z zespołu prasowego małopolskiej policji poinformował w piątek, że do groźnego incydentu doszło w środę podczas wykonywania prac leśnych. Operator ciągnika rolniczego najechał na znajdujący się w ziemi pocisk z okresu II wojny światowej, w wyniku czego doszło do wybuchu, który uszkodził dwie tylne opony traktora. Operator pojazdu nie odniósł żadnych obrażeń.

Przybyli na miejsce zdarzenia policjanci z komisariatu w Niepołomicach zabezpieczali teren do czasu przybycia na miejsce saperów. W trakcie wstępnych oględzin ustalono, że był to pocisk artyleryjski z okresu II wojny światowej.
Policja apeluje o ostrożność w przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch i przypominają, że nie można go dotykać czy próbować przenosić. Należy natychmiast poinformować o znalezisku operatora telefonu alarmowego 112, a miejsce jego zalegania zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych, oddalić się na bezpieczną odległość i czekać na przyjazd służb.(PAP)

 

Lubelskie/Niewybuchy z II wojny światowej znalezione na polu uprawnym

Granat moździerzowy, pocisk artyleryjski, 122 sztuki amunicji różnego kalibru i skorodowany rewolwer z amunicją w środku – wszystko z czasów II wojny światowej – znaleziono na polu uprawnym w miejscowości Rachodoszcze (Lubelskie) – poinformowała w piątek policja.
Saperzy zabezpieczyli wszystkie niebezpieczne przedmioty i zabrali, aby je zniszczyć – poinformowała aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk z Komendy Miejskiej Policji w Zamościu.
Niewybuchy znalazł 40-letni mieszkaniec gminy Krasnobród. Mężczyzna na jednym z pól w miejscowości Rachodoszcze poszukiwał przedmiotów o walorze historycznym przy użyciu wykrywacza metalu; miał na to wymagane pozwolenie. O znalezisku powiadomił policję.
„Okazało się, że przez wiele lat, w ziemi zalegał granat moździerzowy, pocisk artyleryjski, 122 sztuki amunicji różnego kalibru i skorodowany rewolwer z amunicją w środku. Przedmioty te pochodziły z czasów II wojny światowej. Były również bardzo niebezpieczne i groziły wybuchem. Znajdowały się na polu uprawnym, w niedalekiej odległości od zabudowań” – dodała Szewczuk.
Przybyli na miejsce policjanci zabezpieczyli znalezisko, do czasu przyjazdu saperów.
To kolejny taki przypadek w Lubelskiem – w ubiegłym tygodniu pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej znalazł mieszkaniec miejscowości Białopole podczas prac w przydomowym ogrodzie. Niewybuch wywieźli z posesji saperzy.
Policja przypomina, że znalezionych niewybuchów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać, przemieszczać ani rozbrajać. Miejsce ich znalezienia należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. W przypadku otwartych przestrzeni czy kompleksów leśnych dobrze jest takie miejsce oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. (PAP)

 

Szczecin/ Saperzy usunęli niewybuch z II wojny światowej, mieszkańcy wracają do domów

Akcja saperów w Szczecinie została zakończona. Usuwanie bomby lotniczej z czasów II wojny światowej znalezionej na posesji przy ul. Wierzbowej trwało niespełna godzinę. Ewakuowani mieszkańcy wracają do domów.
Z pomocy miasta przy ewakuacji skorzystało tylko dziewięć osób – poinformowała PAP rzeczniczka straży miejskiej w Szczecinie Joanna Wojtach.
Akcja usunięcia niewybuchu znalezionego w czwartek na prywatnej posesji przy ul. Wierzbowej rozpoczęła się w piątek o godz. 10. Saperzy z 5. Pułku Inżynieryjnego w Szczecinie pracowali kilkadziesiąt minut. Bomba z czasów II wojny światowej została podjęta i jest transportowana w kierunku poligonu, gdzie zostanie zdetonowana.
Niewybuch to bomba lotnicza, o wadze ok. 50-60 kg. Jej promień rażenia oszacowano na 1 km, dlatego na czas usuwania ładunku konieczna była ewakuacja mieszkańców aż dziewięciu ulic. Natomiast na 19 ulicach obowiązywał (w piątek od godz. 9.50) zakaz przebywania. Teren zabezpieczali policjanci i strażnicy miejscy.
W piątek rano funkcjonariusze obchodzili domy znajdujące się najbliżej miejsca niewybuchu. Sprawdzali, czy nie ma lokatorów, udzielali instrukcji. Nad ul. Wierzbową po godz. 9 latał dron emitujący komunikaty dźwiękowe o konieczności ewakuacji. Przed godz. 11 przez drona policja nadała komunikat o zakończeniu akcji saperów.
Przez godzinę kilka linii autobusowych kursowało objazdem. Zamknięta była również główne arteria komunikacyjna w zachodniej części Szczecina, ul. Mieszka I.
Jak poinformował PAP pracownik miejskiego centrum zarządzania kryzysowego, ewakuowany teren i strefę zakazu przebywania zamieszkuje kilka tysięcy osób. Strażnicy miejscy w czwartek popołudniu odwiedzili 224 posesje, informując o planowanej w piątek ewakuacji.
W podstawionych przez miasto autobusach w czasie ewakuacji przebywało dziewięć osób. Większość mieszkańców ul. Wierzbowej wcześniej opuściła swoje domy. (PAP)

tma/ agz/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520