15.4 C
Chicago
wtorek, 14 maja, 2024

Nieoficjalne źródła: Tak duży kraj jak USA planują przyjąć… maksymalnie 100 tys. uchodźców z Ukrainy

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

USA planują zgodzić się na przyjęcie do 100 tys. ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją – poinformowała w czwartek agencja Reutera, opierając się na dwóch zaznajomionych ze sprawą źródłach.

Ogłoszenie tej decyzji ma zbiec się ze spotkaniami prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami europejskimi w ramach odbywających się w czwartek w Brukseli szczytów NATO i UE – dodaje Reuters.(PAP)

 

od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,2 mln osób

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,2 mln osób – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.

„Wczoraj tj. 23.03 funkcjonariusze SG odprawili 30 tys. podróżnych – to spadek o 2,5 proc. w porównaniu z dniem wcześniejszym (31 tys.). Dzisiaj do godz. 7.00 rano 6,8 tys.- wzrost o 15 proc.” – napisała na Twitterze Straż Graniczna.

 

SG dodała, że od 24 lutego w przeciwnym kierunku – z Polski do Ukrainy wyjechało 296 tys. tys. osób.

 

Środa jest 29. dniem agresji Rosji na Ukrainę.(PAP)

 

 

 

Czarnek: w polskich szkołach jest już 115 tys. ukraińskich dzieci

W polskich systemie oświatowym jest już 115 tys. ukraińskich dzieci. Każdego dnia przybywa po kilkanaście tysięcy – powiedział w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Szef MEiN przekazał w rozmowie z Onetem, że w oddziałach przygotowawczych uczy się blisko 15 tys. dzieci z Ukrainy – reszta uczęszcza do polskich szkół. Wyjaśnił, że ta różnica jest tak duża, bo na początku konfliktu dzieci były automatycznie przypisywane do szkół polskich.

 

„To nie jest kwestia decyzji dzieci ani rodziców, tylko decyzji dyrektorów szkół i organów prowadzących” – mówił, dodając, że jeśli będzie taka konieczność, to w przyszłym tygodniu resort zajmie się zmianami przepisów prawa.

 

Dopytywany o tę kwestię potwierdził, że resort rozważa wprowadzenie obowiązku tworzenia klas przygotowawczych w polskich szkołach.

 

„Jesteśmy absolutnie przekonani, że na siłę włączanie dzieci ukraińskich, nierozumiejących nawet języka polskiego, do klas polskich, oprócz tego, że zakłóca system oświaty i normalny proces edukacji dzieci w polskich klasach, to jest również niekorzystny dla tych dzieci” – tłumaczył.

 

Podkreślił, że oddziały przygotowawcze służą do przygotowania dzieci ukraińskich do wejścia do polskiego systemu, a przede wszystkim do nauczenia języka polskiego.

 

Ocenił, że oddziały są elastyczne pod względem kadrowym. „Jedyny wymóg programowy, jaki mamy w oddziałach przygotowawczych, to minimum 6 godzin języka polskiego. Pozostałe 14 godzin czy 17 godzin to jest kwestia wyłącznie decyzji dyrektora szkoły i rady pedagogicznej, uzależniona również od możliwości kadrowych” – zaznaczył.(PAP)

 

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

 

Szefernaker: 301 tys. obywateli Ukrainy otrzymało PESEL; od soboty ruszą punkty ZUS

301 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało już numer PESEL – poinformował w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak zapowiedział, od soboty w całej Polsce ruszą mobilne punkty ZUS dla uchodźców. Taki punkt powstanie m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Szefernaker odpowiadał w Sejmie na pytania posłanek PiS na temat pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy.

 

Wiceszef MSWiA poinformował m.in., że do ostatniej doby 301 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało numer PESEL. Ponadto, jak mówił, z wojewodami rozmawiał o przekazaniu gminom mobilnych punktów, które zwiększą możliwość rejestracji, co usprawni też codzienne załatwianie spraw przez obywateli polskich.

 

„Ten sprzęt trafi w najbliższym czasie tam, gdzie jeszcze nie trafił. W dużych miastach już jest” – dodał wiceminister.

 

Szefernaker poinformował też, że od soboty w całej Polsce ruszą mobilne punkty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

 

Taki punkt ZUS-u, jak podkreślił, znajdzie się też m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie, największym punkcie, w którym uchodźcy mogą wnioskować o PESEL. „Po nadaniu PESEL będzie możliwość od razu również złożenia wniosków w kwestiach związanych z ZUS-em” – zaznaczył.

 

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że wraz z samorządowcami rząd wypracowuje narzędzia, które najlepiej pozwolą realizować ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Zaznaczył, że pierwsze pieniądze, które na mocy tej ustawy przysługują za pomoc, trafiły już do gmin.

 

„Od jutra również rozpoczniemy proces usystematyzowania pracy wolontariuszy w terenie. Każdy wojewoda spotka się z instytucjami, które pomagały od pierwszego dnia wojny. Także koszty, które poniosły organizacje pozarządowe, będą rekompensowane przez Fundusz Pomocy” – zapowiedział wiceszef MSWiA.

 

Czwartek jest 29. dniem agresji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. Przez ten czas do Polski z Ukrainy przybyło 2,2 mln osób. (PAP)

 

Autorka: Agnieszka Ziemska

 

 

UNICEF: ponad połowa wszystkich dzieci w Ukrainie musiała opuścić swoje domy

Na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad połowa wszystkich dzieci w tym kraju musiała opuścić swoje domy – przekazał w czwartek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

„Miesiąc wojny spowodował, że połowa ukraińskich dzieci musiała opuścić miejsca swojego zamieszkania. Uciekając wraz z rodzinami, pozostawiają one za sobą wszystko co znały” – napisała na Twitterze oenzetowska instytucja.

 

„UNICEF zapewnia (dzieciom – PAP) swoje wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego (…)” i pomocy humanitarnej – dodała.

 

Miesiąc wojny doprowadził do przesiedlenia 4,3 mln dzieci w Ukrainie, co stanowi ponad połowę z około 7,5 mln wszystkich dzieci w tym kraju – poinformował UNICEF.

 

1,8 mln dzieci zbiegło za granicę, a 2,5 mln to tzw. uchodźcy wewnętrzni, przesiedleni w kraju – sprecyzowano. (PAP)

 

ska/ mal/

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520