HomeŚwiat

Niemcy: Rząd niemiecki wprowadza trzecią płeć

Niemcy: Rząd niemiecki wprowadza trzecią płeć

Niemcy oficjalnie wprowadzają trzecią płeć. Rząd federalny zdecydował się na nowelizację ustawy dotyczącej rejestru aktów stanu cywilnego. Nowelizacja jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał wprowadzić zmiany do końca tego roku.

 

W 2017 roku niemiecki Trybunał Konstytucyjny uznał, że dotychczasowe zapisy ustawy mogą prowadzić do dyskryminowania kogoś z racji płci. Dlatego rząd federalny zaproponował zmiany, aby w przyszłości w rejestrze aktu urodzenia była możliwość w rubryce “płeć” wpisać słowo: “inna” lub “odmienna”. Do tej pory można było zostawić to miejsce puste. Według federalnego MSW, ta opcja zostanie zachowana. Minister sprawiedliwości Kataryna Barley komentując nowelizację powiedziała, że nikt nie powinien być dyskryminowany z powodu swojej orientacji seksualnej. Z kolei minister ds. rodziny Franziska Giffey dodała, że wszyscy ludzie powinni mieć prawo do samostanowienia o tożsamości płciowej”.

 

Nowelizację ustawy dotyczącą rejestru aktów stanu cywilnego musi zatwierdzić niemiecki parlament. Powinno to nastąpić do końca tego roku.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)//Waldemar Maszewski/Berlin/em/moc

COMMENTS