HomeŚwiat

Niemcy – przesłuchania w związku z groźbą zamachu

Niemcy – przesłuchania w związku z groźbą zamachu

Niemiecka policja przesłuchała dwóch mężczyzn w Oberhausen na zachodzie kraju. Ma to związek z podejrzeniami o plany zamachu na centrum handlowe w pobliskim Essen.

Centrum – największe w Niemczech – jest zamknięte z powodu zagrożenia terrorystycznego. W Oberhausen przeszukano mieszkania przesłuchiwanych mężczyzn. Nie wiadomo, czy są oni podejrzani i czy zostali aresztowani.
Policja potwierdziła, że ma konkretne dowody na to, iż w centrum handlowym w Essen był planowany zamach. Rano z kompleksu ewakuowano sprzedawców i pierwszych klientów. Oprócz sklepów zamknięto też podziemne garaże i pobliską stację metra. Na miejscu pracują policjanci i służby specjalne.
Biuro prasowe policji w Essen przyznało, że informacje o planowanym zamachu pochodzą od służb niemieckiego wywiadu. Media informują, że to właśnie te służby ostrzegły o możliwym ataku bombowym, którego miałoby dokonać kilkoro terrorystów samobójców. Według służb bezpieczeństwa, mieli to być terroryści muzułmańscy. Policja nie potwierdza tych doniesień ani im nie zaprzecza. Cały czas prowadzone są intensywne poszukiwania śladów z użyciem psów tropiących.
W Niemczech obowiązuje stan podwyższonego ryzyka dokonania ataku terrorystycznego. W grudniu zeszłego roku islamski fanatyk wjechał ciężarówką w osoby przebywające na jarmarku bożonarodzeniowym w Berlinie, zabijając 12 osób.

Waldemar Maszewski/Berlin Fot. Dreamstime.com

COMMENTS