HomeŚwiat

Niemcy: Potencjalni ministrowie nowego niemieckiego rządu. Nowym ministrem spraw zagranicznych będzie Martin Schulz

Niemcy: Potencjalni ministrowie nowego niemieckiego rządu. Nowym ministrem spraw zagranicznych będzie Martin Schulz

Z nieoficjalnych informacji wynika, że nowym ministrem spraw zagranicznych będzie Martin Schulz. Socjaldemokraci otrzymają jeszcze ministerstwo finansów oraz pracy i spraw socjalnych. CDU i CSU otrzyma tak zwane resorty siłowe.

Oczywiście kanclerzem pozostaje Angela Merkel. CDU otrzyma także resort gospodarki, zdrowia oraz obrony. W tym ostatnim ministrem pozostaje Ursula von der Leyen. Jak twierdzi agencja DPA lider SPD Martin Schulz rezygnuje z funkcji szefa partii i obejmie stanowisko szefa niemieckiej dyplomacji. Media przypominają, że Schulz po wyborach stwierdził kategorycznie, iż nie wejdzie do rządu Angeli Merkel. Ministerstwem finansów pokieruje obecny burmistrz Hamburga Olaf Schulz. Dla CSU przypadną trzy resorty: współpracy gospodarczej i rozwoju, komunikacji oraz spraw wewnętrznych. To ostatnie zostanie poszerzone o słowo “Ojczyzna” i będzie się nazywać Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ojczyzny. Szczegóły tej nazwy nie zostały wyjaśnione.
Ostateczną zgodę na wejście SPD do koalicyjnego rządu muszą wydać w wewnątrzpartyjnym głosowaniu członkowie SPD. Jest ich obecnie ponad 460 tys.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/kj

COMMENTS