HomeŚwiat

Niemcy: Początek rozmów koalicyjnych niepewny; rośnie bunt lokalnych członków SPD

Niemcy: Początek rozmów koalicyjnych niepewny; rośnie bunt lokalnych członków SPD

Coraz więcej członków SPD jest przeciwko udziałowi ich partii w ewentualnym rządzie koalicyjnym z chadekami. Jak wynika z opublikowanego dziś przez “Welt am Sonntag” sondażu także coraz więcej obywateli zaczyna mieć wątpliwości, czy tak zwana “wielka koalicja” to dobre rozwiązanie dla Niemiec.

52 procent Niemców jest zdania, że powstanie rządu koalicyjnego złożonego z CDU, CSU i SPD to złe rozwiązanie. Wśród członków i sympatyków socjaldemokratów odsetek ten wynosi nawet 60 procent – pokazuje sondaż przeprowadzonego przez “Interatest dimap” na reprezentatywnej grupie ponad 1030 dorosłych obywateli. Tylko 37 procent respondentów uważa, że tak zwana “wielka koalicja” to dobre rozwiązanie dla Niemiec.
Rośnie liczba przeciwników tak zwanej “wielkiej koalicji” wśród lokalnych członków socjaldemokratów. To ich przedstawiciele 21-go stycznia podczas specjalnego zjazdu SPD w Bonn podejmą ostateczną decyzję o ewentualnym rozpoczęciu rozmów koalicyjnych z chadekami na temat utworzenia wspólnego rządu.
Podczas pierwszego landowego zjazdu SPD w Saksonii-Anhalt delegaci zagłosowali przeciwko tworzeniu w Berlinie rządu z chadekami. Land ten wysyła na specjalny zjazd partii siedmiu delegatów. Swoje wątpliwości zgłaszają także inne landy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/kano

COMMENTS