HomeŚwiat

Niemcy: Coraz bliżej utworzenia niemieckiego rządu

Niemcy: Coraz bliżej utworzenia niemieckiego rządu

Dziś przed południem wznowiono przerwane wczoraj rozmowy koalicyjne pomiędzy CDU, CASU i SPD na temat utworzenia wspólnego rządu. Media sugerują, że umowa koalicyjna zostanie przedstawiona we wtorek.

Jak twierdzą niemieckie media niedzielne wstrzymanie rozmów było spowodowane zbyt dużą różnicą zdań w temacie polityki na rynku pracy, oraz polityki socjalnej. SPD chce ograniczeń w zawieraniu umów tymczasowych, oraz żąda zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych. Chadecy na razie odrzucają te żądania. Obydwa punkty sporne mają być omawiane na rozpoczętej dziś w centrali SPDS w Berlinie kolejnej turze negocjacji. Jak twierdzi “Rheinische Post” jeszcze dziś tekst umowy koalicyjnej ma być gotowy, a następnie zostanie jutro zaprezentowany klubom parlamentarnym i wtedy trzech liderów CDU, CSU i SPD złoży pod nim podpis. “Biorąc pod uwagę obecny klimat negocjacji, oraz to co pozostało do wynegocjowania, to przy dobrej woli można dzisiaj osiągnąć porozumienie” – powiedział rano w telewizji ARD wiceprzewodniczący CDU Armin Laschet.

Wybory parlamentarne w Niemczech 24 września wygrali chadecy z Angelą Merkel na czele, ale by utworzyć stabilny rząd, muszą szukać koalicjantów. Najpierw nie udało się stworzyć koalicji z Zielonymi i FDP, teraz chadecy rozmawiają o koalicji z SPD.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Waldemar Maszewski, Berlin/sk

COMMENTS