11 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Nauka zabijania w przedszkolu?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy odwiedziła przedszkole w Bielsku-Białej z pokazem uzbrojenia i umundurowania polskich żołnierzy w oddziałach leśnych. Zajęcia ostro skrytykował Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Beskidy w październiku przeprowadziła pokaz historyczny dla dzieci z Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Bielsku-Białej. [przycisk_galeria] – Opowiedzieliśmy o polskich żołnierzach w oddziałach leśnych oraz pokazaliśmy przykładowe uzbrojenie i umundurowanie jakim dysponowali. Dzieci wykazywały duże zainteresowanie co nas niezmiernie ucieszyło – informowała GRH Beskidy na swoim facebookowym profilu. Ten pokaz spotkał się jednak z ostrą reakcją Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Na profilu ośrodka pojawił się wpis zatytułowany „Nauka zabijania w przedszkolu”.

 

– O, widzisz, to jest granat. Kiedy wybucha to te metalowe części lecą z ogromną prędkością i siłą, wbijają się w ciało człowieka, rozrywają je, miażdżą kości. Urywają rączki, zamieniają twarz w krwawą miazgę – tak powinien mówić do kilkuletniego dziecka ten mężczyzna prezentując mu śmiercionośny przedmiot – można przeczytać na profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Granaty, pistolety maszynowe pokazywane kilkulatkom w przedszkolu – tak wyglądała „lekcja patriotyzmu” w przedszkolu w Bielsku-Białej. Prowadzili je członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Beskidy – piszą przedstawiciele ośrodka.

 

Pokaz w bielskim przedszkolu skrytykował były wojskowy – płk. Adam Mazguła, którego wpis został przytoczony przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. – Co za skrajny przypadek podlizywania się władzy kosztem wychowania malutkich dzieci?! Relacja Grupy Rekonstrukcji Historycznej Beskidy nie dotyczy ludzi dorosłych, nie dotyczy też miłośników historii w szkole średniej i tej która myśli o swojej przyszłości w wojskowym mundurze. To pokaz narzędzi śmierci dla 4/5-letnich dzieci! – napisał na swoim facebookowym profilu płk. Adam Mazguła. W jego opinii, to „przykład braku odpowiedzialności dyrekcji przedszkola i władz edukacyjnych regionu”.

 

– Dzieci w tym wieku uczą się rozróżniać dobro od zła, rozumienia słów podstawowych i rozpoznawania uczuć. Tymczasem ludzie w historycznych mundurach tłumaczą, na czym polega różnica w zabijaniu granatem, kulą karabinową lub z granatnika, serią z karabinu czy odłamkiem. Czy sądzicie, że dziecko w ogóle jest w stanie zrozumieć waszą dziejową sprawiedliwość motywującą zabijanie? – zaznaczył płk. Adam Mazguła. Zdziwiony takim obrotem sprawy jest Ireneusz Pająk z GRH Beskidy. – Takie prelekcje historyczne dla starszych, czy pokazy historyczne dla młodszych, prowadzimy od 2014 roku. Przez te lata naszej działalności byliśmy w ponad 30 szkołach, gimnazjach i liceach i 6 przedszkolach – wylicza.

 

Uważa, że szum jaki powstał wokół ich pokazu to efekt tego, że pokaz miał miejsce w organizowany tego dnia w wielu miejscach Tęczowy Piątek (wydarzenie organizowane przez Kampanię Przeciw Homofobii mające na celu wspieranie młodych ludzi LGBT). – Jesteśmy za tym, by w placówkach szkolnych odbywały się lekcje o charakterze patriotyczny, niż „tęczowe piątki” – mówi. Zastrzega też, że prowadzone przez GRH Beskidy pokazy i przekazywana w nich treść zawsze są dostosowywana do wieku słuchaczy, a repliki broni są całkowicie bezpieczne.

 

– W przedszkolu dzieciom opowiada się dlaczego mundur jest zielony, albo dlaczego mamy orzełki na czapkach. Ta wizyta bardziej przypomina odwiedziny policjanta, który tłumaczy dlaczego nosi kajdanki i pałkę, a nie inne atrybuty – dodaje. Zaznacza, że do przedszkola GRH Beskidy została zaproszona, a pokazy organizuje w czynie społecznym i patriotycznym. Małgorzata Jania, dyrektor Przedszkola Integracyjnego nr 2 w Bielsku-Białej, informuje, że w ramach zbliżającej się 101. rocznicy obchodów Święta Niepodległości na prośbę przedstawiciela Rady Rodziców zaprosiła grupę Rekonstrukcji Historycznej – GHR Beskidy.

 

– Grupa działa w Bielsku-Białej od 2014 roku i prezentowała się w wielu placówkach. Podczas spotkania odbył się pokaz umundurowania i wyposażenia żołnierzy walczących o niepodległość. Prezentowane eksponaty były replikami, o czym na wstępie poinformowano dzieci – zaznacza. – Przekazywane treści miały charakter informacyjny i nie propagowały treści ani zachowań agresywnych – podkreśla. Dyrektorka przedszkola dodaje, że spotkanie odbywało się w bezpiecznej atmosferze pod okiem nauczycieli.

 

– Spotkanie to miało na celu wzbudzić zainteresowanie dzieci historią naszego państwa i utrwalić znajomość symboli narodowych. Uzyskało ono pozytywną opinię Rady Rodziców – podkreśla Małgorzata Jania. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Beskidy” powstała w 2013 roku. Główną przyczyną powstania grupy była chęć przywracania pamięci „Żołnierzy Wyklętych” oraz promowania historii i tradycji żołnierzy podziemia niepodległościowego w szczególność z Narodowych Sił Zbrojnych poprzez rekonstrukcję historyczną. Grupa „Beskidy” zajmuje się profesjonalnym odtwarzaniem sylwetek żołnierzy oddziałów partyzanckich podziemia niepodległościowego z czasów I oraz II konspiracji.

 

KLM aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520