8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

„Następna pandemia bardziej zaraźliwa i śmiertelna”. Czy wierzyć w przewidywania twórców szczepionek?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Kolejna pandemia może być bardziej zaraźliwa, bardziej śmiertelna lub spełniać oba te warunki – ostrzega w poniedziałek w stacji BBC prof. Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert, która jest jedną z twórczyń szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca.

„To nie jest ostatni raz, gdy wirus zagraża naszemu życiu i źródłom naszego utrzymania. Prawda jest taka, że kolejny może być gorszy” – mówi badaczka.

 

„Nie możemy pozwolić na to, byśmy, po przejściu tego wszystkiego, co nas spotkało, stwierdzili, że ogromne straty gospodarcze, które ponieśliśmy oznaczają, że nadal nie mamy środków, by przygotować się przed kolejną pandemią” – podkreśla Gilbert.

 

Ekspertka zaznacza, że aby utrzymać zdobycze postępu naukowego, który został dokonany przy okazji pandemii Covid-19 należy zwiększyć nakłady na przeciwdziałania chorobom, które w przyszłości mogą masowo dotknąć ludzkość.

 

Towarzyszące obecnej pandemii szybkie zwiększenie tempa dystrybucji szczepionek i lekarstw na świecie powinno stać się normą i zostać utrzymane również po jej zakończeniu – uzupełnia.

 

Nowo wykryty wariant Omikron koronawirusa ma w białku kolca mutacje znane z tego, że zwiększają zaraźliwość SARS-CoV-2 – mówi Gilbert.

 

Ostrzega również, że nowy wariant zawiera inne zmiany, które mogą oznaczać, że przeciwciała wywoływane przez szczepionki lub przez poprzednie zakażenie innym wariantem tego wirusa mogą być mniej skuteczne w zapobieganiu infekcją Omikronem.

 

„Dopóki nie będziemy wiedzieli więcej, musimy zachowywać ostrożność i podejmować działania mające zahamować rozprzestrzenianie się nowego wariantu” – tłumaczy badaczka. (PAP)

 

adj/ tebe/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520