HomeŚwiat

Co najmniej 235 osób zabitych w zamachu w egipskim meczecie

Co najmniej 235 osób zabitych w zamachu w egipskim meczecie

W zamachu bombowym w meczecie położonym w egipskiej miejscowości Bir al-Abed w prowincji Synaj zginęło co najmniej 235 osób. przynajmniej 100 osób zostało rannych.

 

Według świadków, na których powołuje się BBC, zamachowcy podjechali pod meczet czterema samochodami terenowymi, podłożyli ładunki wybuchowe, a następnie je wysadzili. Potem z pistoletów maszynowych strzelali do osób, które próbowały uciec z meczetu. W meczecie trwały właśnie piątkowe modły.

 

– Strzelali do uciekających i strzelali do ambulansów, które przyjechały na miejsce zamachu – opowiadał agencji Reutersa jeden ze świadków. Zamachowcy mieli również podpalić pojazdy, którymi przybyli, żeby zablokować dojazd do meczetu służbom ratunkowym.

Początkowo media mówiły o około 130 ofiarach śmiertelnych, później jednak liczba ta szybko rosła. Według mediów, był to najbardziej krwawy zamach we współczesnej historii Egiptu i pierwszy na taką skalę od islamskiego powstania na Półwyspie Synaj z 2013 roku.

Na zdjęciach pokazanych przez telewizję Al-Dżazira widać było rzędy ciał ułożonych na podłodze meczetu już po zamachu i owiniętych w pokrwawione całuny i koce.

Jak przypomina Al-Dżazira, włądze egipskie od lat toczą walkę ze zbrojnym ruchem islamskim na Półwyspie Synaj. Od czasu zamachów w 2013 roku i obaleniu prezydenta Mohameda Morsiego, wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego, panował tam jednak spokój.

Do piątkowego popołudnia nikt nie przyznał się do dokonania zamachu.

Wojciech Rogacin AIP

fot.pixabay.com

 

 

COMMENTS