-2.5 C
Chicago
sobota, 24 lutego, 2024

Przez najbliższe dni katolicy będą przeżywać mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przez najbliższe dni katolicy będą przeżywać mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa. W kościele rozpoczyna się Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek zamilkną dzwony. 

Wielki Czwartek w kościele katolickim to początek Triduum Paschalnego, które upamiętnienia ostatnich dni życia Jezusa na ziemi. – Wielki Czwartek zostały ustanowione sakramenty, szczególnie Eucharystii i kapłaństwa – przypomina ks. Andrzej Kołpak, proboszcz parafii św. Ojca Pio w Białymstoku. Rano w białostockiej katedrze o godz. 9 zostanie odprawiona msza święta Krzyżma, w czasie której księża odnowią przyrzeczenia kapłańskie. Nabożeństwu będzie przewodniczył abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.. W trakcie mszy zostaną poświęcone oleje do udzielania sakramentów świętych. Wieczorem wierni zgromadzą się na liturgii nawiązującej do Ostatniej Wieczerzy. Podczas mszy będą uczestniczyć w obrzędzie umycia nóg.W Wielki Czwartek we wszystkich kościołach zamilkną dzwony. Odezwą się dopiero w sobotę późnym wieczorem w wigilię paschalną.

 

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa. Nie odprawia się wtedy mszy świętej. W kościołach odprawiona zostanie tylko liturgia Męki Pańskiej. Adorowane jest drzewo krzyża, które staje się znakiem zbawienia. – Wielki Piątek to dzień, kiedy Pan Jezus umarł na krzyżu, oddał za nas życie i dokonał zbawienia – przypomina ks. Andrzej Kołpak.

 

Wielka Sobota to czuwanie przy grobie Jezusa. Tego dnia wierni święcą pokarmy i odwiedzają Groby Pańskie. Wieczorem gromadzą się na liturgii Wigilii Paschalnej, która zalicza się już do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się procesją rezurekcyjną, najczęściej o godz. 6 rano, podczas której niesiony jest Najświętszy Sakrament oraz figura Chrystusa Zmartwychwstałego. Potem wierni gromadzą się na mszy świętej.

 

Marta Gawina (aip)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520