HomeUSA

Na zachodzie USA spłonęły tysiące budynków. Już 35 ofiar śmiertelnych

Na zachodzie USA spłonęły tysiące budynków. Już 35 ofiar śmiertelnych

Gęsty dym pokrył duże obszary na zachodzie Stanów Zjednoczonych. To skutek pożarów, które nawiedziły Kalifornię, Oregon i Waszyngton. Spłonęły tam tysiące budynków, a liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 35. Dziś dotknięte przez pożary tereny odwiedzi prezydent Donald Trump.

Strażacy na zachodzie USA walczą z dziesiątkami pożarów lasów. Ogień pochłonął tam rekordowy obszar o powierzchni 20 tysięcy kilometrów kwadratowych. Spowite dymem niebo blokując słońce spowodowało spadek temperatury, co pomaga w walce z ogniem. Powietrze w Los Angeles, San Francisco, Portland, Seatle i innych miejscowościach jest jednak bardzo zanieczyszczone. Lokalne władze zalecają mieszkańcom pozostawanie w domach, szczególnie dzieciom i osobom starszym.

Do tej pory w Kalifornii w pożarach zginęły 24 osoby, 10 w Oregonie i jedna w stanie Waszyngton. Gubernatorzy tych stanów wskazują na globalne ocieplenie jako na przyczynę rosnącej liczby coraz bardziej niebezpiecznych pożarów. Prezydent Donald Trump przekonuje jednak, że winna jest niewłaściwa gospodarka leśna w stanach zarządzanych przez demokratów. Amerykański przywódca odwiedzi McClellan Park, skąd prowadzona jest operacja walki z pożarami w rejonie Sacramento.

IAR

COMMENTS