Na Marsie wyląduje dziś misja NASA InSight (VIDEO)

Na Marsie wyląduje dziś  misja NASA InSight (VIDEO)

Na Marsie około godziny 21.00 polskiego czasu wyląduje misja NASA InSight. To pierwsza misja, podczas której będą prowadzone badania wnętrza czerwonej planety. Polscy inżynierowie zaprojektowali i wykonali mechanizm napędowy „Kreta HP3”, który wbije się na 5 metrów w głąb Marsa. Nigdy dotąd żadne urządzenie nie wbiło się tak głęboko w powierzchnię tej planety.

Jerzy Grygorczuk, kierownik zespołu konstruującego napęd do KRETA HP3 wyjaśnia, że wnętrze Marsa jest jeszcze do odkrycia. „Było już wiele misji łazików, które dość dobrze spenetrowały teren powierzchni Marsa i są dokładne mapy Marsa zrobione poprzez orbitery, które krążą wokół niego natomiast bardzo mało jeszcze poznane jest wnętrze Marsa” – mówi Jarzy Grygorczuk.
Badania dostarczą informacji na temat budowy Marsa, jego przeszłości geologicznej i obecnej aktywności jego wnętrza. Wyniki pozwolą też lepiej zrozumieć powstanie Marsa i planet podobnych do Ziemi.

 

Jerzy Grygorczuk zaznacza, że podczas misji zostaną przeprowadzone badania termiczne i sejsmometryczne, a ich wyniki będą dokładniejsze od wyników badań przeprowadzonych do tej pory. To za sprawą sensorów termicznych na powierzchni KRETA, która z dużą dokładnością – kilku milikelwinów – zmierzą temperaturę i strumień cieplny. „Na podstawie tych danych będzie można wywnioskować o właściwościach skorupy, płaszcza i jądra Marsa z dużo większą dokładnością niż do tej pory jest to znane” – mówi Jerzy Grygorczuk.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, polski mechanizm zacznie pracę w styczniu 2019 roku. Misja ma trwać dwa ziemskie lata.

Transmisję z NASA z lądowania misji InSight będzie można oglądać w Planetarium Centrum Nauki Kopernik od godz. 19.30. Wcześniej od godziny 15.00 będzie można zwiedzić wystawę polskich mechanizmów kosmicznych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Katarzyna Ingram/ap/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0