HomeŚwiat

Muzeum Narodowe Brazylii w Rio de Janeiro strawione przez ogień

Muzeum Narodowe Brazylii w Rio de Janeiro strawione przez ogień

Płonie Muzeum Narodowe Brazylii w Rio de Janeiro. Ogień strawił większą część wnętrza ponad dwustuletniego budynku. Ponad 20 zastępów strażaków walczy z pożarem muzeum, które jest najstarszą i największą tego typu placówką w Brazylii. Według wstępnych informacji, nikt nie ucierpiał. Ogień wybuchł wczoraj wieczorem, gdy placówka była zamknięta. Po pojawieniu się informacji o pożarze, na miejsce przyjechała straż pożarna, przybyli też pracownicy naukowi i stażyści z muzeum, którzy próbowali ratować cenne eksponaty z płonących pomieszczeń.

Straż pożarna relacjonuje, że ogień szybko się rozprzestrzenia, pochłaniając drewniane podłogi i inne powierzchnie łatwopalne.

W kolekcji muzeum jest ponad 20 milionów eksponatów, związanych z historią Brazylii i innych krajów, między innymi starożytne artefakty z Grecji, Rzymu i Egiptu, mumie, meteoryt o wadze ponad pięciu ton i szkielety dinozaurów. Są też mające wielką wartość historyczną dokumenty z okresu od wieku XVI, gdy na tereny obecnej Brazylii przybyli Portugalczycy.

Prezydent Brazylii Michel Temer napisał na twitterze, że jest to smutny dzień dla Brazylijczyków, gdyż utracono “dwieście lat pracy, badań i wiedzy”. Przyczyny wybuchu pożaru nie są znane.
Budynek, w którym mieści się placówka, był wcześniej rezydencją portugalskiej rodziny królewskiej. Muzeum zostało ufundowane w 1818 roku.

BBCnews/IAR/dwCOMMENTS