Możesz ocieplić dom za pół darmo. Jest jeden warunek…

Możesz ocieplić dom za pół darmo. Jest jeden warunek…

Najubożsi będą mogli starać się o dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych w wysokości od 40 do 90 procent wartości remontu. Poinformował o tym na konferencji w Poznaniu prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Kazimierz Kujda. 
Wciąż trwają ustalenia na temat ulg podatkowych dla zamożniejszych. Jak zapowiedział prezes Funduszu, szczegóły programu antysmogowego będą znane za dwa tygodnie.
Ocieplanie budynków połączone z wymianą pieców to ważny element Krajowego Pakietu Czyste Powietrze. Najubożsi mieszkańcy domów jednorodzinnych dostaną dopłaty. Wysokość dofinansowania będzie zależała od miesięcznego dochodu gospodarstwa na jedną osobę. Jeżeli przekroczy on 1600 złotych netto, to będzie można ubiegać się o ulgę podatkową.
Kazimierz Kujda podkreślił, że ulga będzie musiała być uregulowana ustawą. Szczegóły dopracowuje jeszcze rząd.
Termomodernizacja domu będzie dobrowolna. Koszt remontu, który będzie podlegał refundacji, nie powinien przekroczyć 53 tysięcy złotych. Program będzie wyszczególniał, jaki ma być koszt wymiany okien, źródła ciepła czy izolacji ścian.
W ramach Krajowego Pakietu Czyste Powietrze budowany jest spójny system finansowania walki ze smogiem. Środki na termomodernizację będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet wyniesie ponad 25 miliardów złotych. W ciągu 12 lat programem powinny być objęte 3 miliony domów. Ogółem jest ich 5 i pół miliona, ale dziś nie wiadomo, ile z nich spełnia odpowiednie warunki i ile osób złoży wnioski o ocieplanie domów. Według NFOŚiGW, efektem termomodernizacji będzie oszczędność energii na poziomie 60-70 procent. Dla gospodarstw oznacza to przede wszystkim mniejsze koszty ogrzewania domu, a dla środowiska – mniejszą emisję zanieczyszczeń.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/Siekaj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0