HomeŚwiat

Moskwy ingerowała w referendum brexitowe? Johnson oskarżany o wstrzymanie publikacji raportu na ten temat

Moskwy ingerowała w referendum brexitowe? Johnson oskarżany o wstrzymanie publikacji raportu na ten temat

Brytyjski polityk konserwatywny Dominic Grieve oskarża rząd o celowe opóźnianie raportu, dotyczącego domniemanej ingerencji Moskwy w referendum brexitowe i wybory parlamentarne w 2017 roku.

Parlamentarna komisja do spraw bezpieczeństwa, której Dominic Grieve szefuje, przekazała dokument premierowi Borisowi Johnsonowi w połowie zeszłego miesiąca. Ale publikacja się opóźnia, a teraz najprawdopodobniej nastąpi już po wyborach parlamentarnych, zaplanowanych na 12 grudnia.

Trzy lata temu Boris Johnson był ueczestnikiem kampanii probrexitowej. Teraz opozycja sugeruje, że premier obawia się, iż publikacja raportu przed głosowaniem mu zaszkodzi.

W ostatnim dniu obrad Izby Gmin Dominic Grieve poprosił przewodniczącego o uruchomienie procedury tak zwanego pilnego pytania, co zmusza przedstawiciela rządu do pojawienia się w sali i odniesienia do wątpliwości posłów. Pytany o zwłokę w publikacji raportu wiceszef MSW Christopher Pincher przekonywał, że wszystko jest w porządku, a w takich sprawach pośpiech nie jest wskazany. “Te raporty zawsze zawierają wrażliwe informacje.

Słuszne jest, ze przed publikacją przyglądamy się im bardzo uważnie ze względu na kwestie bezpieczeństwa” – podkreślał wiceminister. Dominic Grieve nie dał się jednak przekonać i powiedział, że według informacji telewizji Sky News szefowie służb zapoznali się już z raportem i nie widzą powodu, aby nie został ujawniony już teraz. “Dlaczego premier wciąż jeszcze analizuje ten dokument?” – pytał polityk. “Nie ze względu zagrożenia dla
bezpieczeństwa, bo wywiad mówi, że go nie ma”.

Dominic Grieve wciąż jest członkiem Partii Konserwatywnej, ale został wyrzucony z jej klubu parlamentarnego za sprzeciw wobec premiera w sprawie brexitu. Dziś znalazł poparcie u Emilly Thornberry z Partii Pracy – minister do spraw zagranicznych w lewicowym gabinecie cieni. Nazwała ona zwłokę w publikacji raportu zupełnie nieuzasadnioną i motywowaną politycznie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/jf/Siekaj

COMMENTS