HomeŚwiat

Morawiecki w Financial Times: “Unijny budżet to więcej niż arytmetyka”

Morawiecki w Financial Times: “Unijny budżet to więcej niż arytmetyka”

“Unijny budżet to więcej niż arytmetyka” – pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym na stronie internetowej dziennika Financial Times. Szef polskiego rządu ostrzega, że zmniejszenie wydatków – również na fundusz spójności – osłabi “europejski projekt”.

Premier przekonuje czytelników, że przy ocenie korzyści wynikających z członkostwa we Wspólnocie nie można skupiać się tylko na bilansie netto poszczególnych krajów, ponieważ nie oddaje on całego obrazu. “Musimy lepiej informować o korzyściach płynących z integracji gospodarczej” – apeluje Mateusz Morawiecki. Ostrzega, że czysto arytmetyczne podejście do tej kwestii grozi zaostrzeniem nastrojów antyunijnych w części krajów na północy Wspólnoty. Zdaniem premiera budżet unijny to nie obciążenie, a inwestycja. Podobnie jest – według Mateusza Morawieckiego – z polityką spójności, ponieważ na funduszach napływających do biedniejszych krajów zyskują też te bogatsze.

Premier apeluje, by zmiany w finansowaniu działalności Wspólnoty nie uderzały w kraje mniej rozwinięte. Wylicza też sposoby na to, skąd wziąć dodatkowe pieniądze. To podatki: lotniczy, cyfrowy i od transakcji finansowych, a także uszczelnienie luki VAT-owskiej. Według premiera w tym ostatnim zadaniu Polska może służyć innym krajom swoim doświadczeniem.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/hm

COMMENTS