HomeTechnologie

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed popularną ostatnio aplikacją do przeróbki zdjęć

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed popularną ostatnio aplikacją do przeróbki zdjęć

Ministerstwo Cyfryzacji ostrzega przed jedną z internetowych aplikacji do przeróbki zdjęć. Od kilku dni media społecznościowe w Polsce i na świecie zalewa fala zmodyfikowanych, “postarzonych” zdjęć użytkowników. 

Minister cyfryzacji Marek Zagórski uspokaja, że nie ma tutaj szczególnych żadnych zagrożeń, ale eksperci zwracają uwagę, że istnieje możliwość przekazywania danych w sposób niekontrolowany.
Minister Zagórski poinformował, że resort cyfryzacji zlecił analizy “aplikacji do przeróbki zdjęć” pod kątem zagrożeń i bezpieczeństwa. Departament Zarządzania Danymi Ministerstwa Cyfryzacji został zobowiązany do przeprowadzenia analizy pod kątem przestrzegania przepisów o ochronnie danych osobowych, a eksperci CSIRT NASK będą analizowali pod kątem bezpieczeństwa danych w ogóle, czyli gdzie te dane mogą trafiać.
Na pytanie dziennikarzy, czy wystarczy wykasować aplikację, aby chronić swoje dane, minister Zagórski odpowiedział, że wszystko, co robimy w sieci, zawsze zostawia jakiś ślad. Jeżeli uruchomiliśmy tę aplikacje, to ktoś , kto chciał pobrać nasze dane, to już je ma. Uspokoił, że “nie ma żadnych szczególnych zagrożeń, o których byśmy wiedzieli. Z uwagi, że pojawiają się informacje, że takowe zagrożenia być może istnieją, staramy się to zweryfikować” – dodał Marek Zagórski.
Minister cyfryzacji zapowiedział również analizy wszystkich popularnych aplikacji pod kątem bezpieczeństwa. Radzi, aby pobierać programy z legalnych i sprawdzonych źródeł oraz usuwać aplikacje, z których nie korzystamy. Jeżeli ktoś ma wątpliwości, to należy zgłosić je ekspertom CERT Polska (incydent.cert.pl) lub Dyżurnet (dyzurnet@dyzurnet.pl), którzy odpowiedzą na pytania.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Joanna Stankiewicz/sjo

COMMENTS