17.6 C
Chicago
piątek, 3 maja, 2024

Minister rozwoju: Mamy gwarancję pożyczki w wys. nawet 17 mld dol. na budowę elektrowni atomowej. A. Moskwa: Nie będzie podatku jądrowego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Mamy gwarancję ze strony partnerów Westinghouse, że są w stanie udzielić nawet 17 mld dolarów pożyczki na budowę elektrowni atomowej w Polsce – powiedział w czwartek minister rozwoju Waldemar Buda. Pytany o podatek na sfinansowanie elektrowni jądrowej, odparł: nie sądzę, że będzie potrzebna jakaś opłata.

W TVP Info Buda był pytany o to, jak będzie finansowana budowa elektrowni jądrowej w Polsce: czy z jakiegoś podatku, czy np. poprzez sprzedaż obligacji.

 

„Ta dyskusja jest przed nami, ale my mamy gwarancję ze strony partnerów Westinghouse’a, które mówią o tym, że nawet 17 mld dolarów są w stanie udzielić pożyczki na tego rodzaju inwestycję” – odpowiedział minister rozwoju i technologii.

 

„Mamy 17 mld dolarów zagwarantowane w pożyczce. Jaki system inny skonstruujemy wokół tego, żeby partycypować w tym własnymi środkami, tym lepiej dla kosztu całej inwestycji, ale mamy ten komfort, że jedno finansowanie mamy zabezpieczone. Natomiast jak to będzie skonstruowane? Nie sądzę, że będzie tutaj potrzebna jakaś opłata” – powiedział Buda.

 

Ocenił, że instytucje finansowe będą bardzo zainteresowane, by uczestniczyć w finansowaniu tego projektu, bo będzie to dla nich oznaczało stabilny dochód przez kilkadziesiąt lat.

 

Zdaniem szefa MRiT, budowa elektrowni atomowej stwarza ogromną szansę dla biznesu i nauki. Powołał się na szacunki Polskiego Instytutu Ekonomicznego, według których 70 proc. prac wokół elektrowni atomowych będzie wykonywanych przez polskie firmy. „Dziś jest +czas start+ dla polskiej nauki i biznesu, by wokół atomu i tej inwestycji zbudowały kompetencje, które pozwolą im przez lata funkcjonować: od uczestniczenia w budowie, po infrastrukturę, po pracę przy obsłudze. Tu jest ogromny obszar. Możemy dzięki temu zbudować nowy segment gospodarki” – wskazał minister.

 

„W ministerstwie rozwoju podejmujemy starania, jak usystematyzować te prace, czyli wciągnąć naukę, wciągnąć biznes i budować kompetencje po stronie firm wykonawczych, żeby one były gotowe” – dodał. Podkreślił, że w nowej perspektywie finansowanej UE jest ponad 2 mld euro na badania i rozwój; są też środki krajowe.

 

Ocenił, że skala wyzwań związanych z budową elektrowni jądrowej spowoduje, że będzie potrzebnych tysiące fachowców. „Nie da się wyszkolić takiego fachowca na sucho. On musi pracować przy tej technologii. Myślę, że wykonawcy będzie zależeć na tym, by współpracować i szkolić te osoby na obiektach, które funkcjonują na całym świecie” – stwierdził Buda.

 

W środę Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Zgodnie z nią, pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Uchwała wskazuje, że budowę wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce zrealizuje Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Odpowiada ona m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, pełni też rolę inwestora. Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, pierwszy blok elektrowni, która zostanie wybudowana w północnej Polsce, powstanie do 2033 r.

 

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył w czwartek w Berlinie, że jest długa kolejka chętnych do finansowania budowy elektrowni jądrowej w Polsce. „Wejście kapitałowe, wejście dłużne ze strony amerykańskiej, a także wejście wielu funduszy inwestycyjnych jest już uzgadniane” – zapewnił Morawiecki. Jak dodał, „mamy obietnice Amerykanów, co do wejścia kapitałowego, czyli takiego, które powoduje, że podmiot amerykański sam mocno wkłada swoje aktywa w ślad za inwestycją”.(PAP)

 

Anna Moskwa: nie będzie podatku jądrowego

Nie planujemy żadnej dodatkowej opłaty, czy przenoszenia na obywateli kosztów inwestycji w atom – zapewniła w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że wariantem alternatywnym dla pierwszej lokalizacji jest Żarnowiec.

Szefowa resortu klimatu i środowiska była pytana w czwartek w RMF FM m.in. o to, czy na rachunkach za prąd pojawi się dodatkowa opłata, podatek związany z budową elektrowni jądrowej.

 

„Nikt ze strony rządowej nie przekazał takiej informacji, że będzie jakakolwiek dodatkowa opłata za energetykę jądrową i nie planujemy żadnej dodatkowej opłaty na rachunku, żadnego przenoszenia tej inwestycji na obywateli” – powiedziała Anna Moskwa.

 

Jak podkreśliła, inwestycja przez najbliższe lata będzie realizowana ze środków budżetowych, a największe wydatki będą w latach 2026-2029. Podkreśliła, że jeśli chodzi o pierwszy projekt, to strona amerykańska potwierdziła swoje zaangażowanie. Rozmowy trwają też z innymi potencjalnymi inwestorami i funduszami inwestycyjnymi – dodała.

 

Moskwa zwróciła uwagę, że rząd przyjmują w środę odpowiednią uchwałę, podjął decyzję co do konkretnej technologii w jakiej ma być budowana pierwsza elektrownia. „To do 40 proc. kosztów inwestycji” – zaznaczyła dodają, że przed nami jeszcze wiele innych decyzji, związanych z wykonawcą, łańcuchem dostaw.

 

Szefowa MKiŚ dodała, że alternatywną lokalizacją wskazaną w decyzji środowiskowej dla obszaru Kopalino-Lubiatowo jest Żarnowiec. Kopalino-Lubiatowo, to preferowana lokalizacja.

 

Pytana o to, kiedy zapadnie ostateczna decyzja co do lokalizacji, odpowiedziała że „w wariancie optymistycznym” będzie to 2023 ewentualnie 2024 rok. Kolejny rok to będzie kwestia umowy przełączeniowej. Poinformowała, że obecnie trwają transgraniczne uzgodnienia środowiskowe.

 

Minister pytana była także o to, czy w kwestii atomu zostanie przeprowadzone referendum, stwierdziła że nie wydaje się by było ono konieczne. „Stawiamy na to, co już jest prowadzone, czyli na dialog z lokalną społecznością (…) zarówno na poziomie władz lokalnych jak i z mieszkańcami” – zaznaczyła.

 

Anna Moskwa zwróciła ponadto uwagę, że „poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce sięga już 80 proc.”. „Co ciekawe na tych terenach gdzie ma być energetyka jądrowa, to poparcie jest najwyższe w całym kraju, powyżej 80 proc.” – dodała.

 

Minister przekonywała, że każda inwestycja jest szansą dla konkretnej lokalnej społeczności i tak też będzie w przypadku atomu. Wskazała, że same miejsca pracy, to jest już pierwsza korzyść. Potrzebne będą również noclegi dla pracowników, czy dostęp do usług. „Jest to niewątpliwa korzyść dla mieszkańców, nie mówiąc już o podatkach, które do gminy będą płynęły” – zaznaczyła.

 

Odnosząc się do kwestii budowy drugiej elektrowni jądrowej, Moskwa zapewniła, iż polski rząd jest otwarty tak na ofertę amerykańską, koreańską, jak i francuską. „Te rozmowy zaczynamy od nowa dla tej drugiej lokalizacji” – poinformowała, wskazując jednocześnie, że miałoby być to prawdopodobnie „gdzieś w centralnej Polsce”.

 

W środę Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. budowy elektrowni jądrowych w Polsce. Zgodnie z nią, pierwsza taka elektrownia ma powstać w technologii AP1000 firmy Westinghouse. Uchwała wskazuje, że budowę wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce zrealizuje Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Odpowiada ona m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego, pełni też rolę inwestora. Jak wskazano w komunikacie po posiedzeniu rządu, pierwszy blok elektrowni, która zostanie wybudowana w północnej Polsce, powstanie do 2033 r.

 

Z kolei w poniedziałek w Seulu spółki ZE PAK (Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin), PGE (Polska Grupa Energetyczna) i koreańskie KHNP (Korea Hydro and Nuclear Power) podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. Strony zamierzają wspólnie opracować plan rozwoju elektrowni jądrowej, w szczególności wykonać wstępne analizy środowiskowe, opracować wstępny budżet dla etapów: przygotowań, budowy i eksploatacji, wraz z modelem finansowym projektu. Powstać ma też wariantowy harmonogram projektu. Wstępny plan rozwoju ma być gotowy w 2022 r.

 

Resort aktywów państwowych tłumaczył, że potencjalna współpraca ma być inicjatywą równoległą do Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz jego uzupełnieniem. (PAP)

 

autor: Michał Boroń

 

mick/ drag/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520