HomePILNE

Minister Bańka zdymisjonował szefa Polskiej Organizacji Turystycznej

Minister Bańka zdymisjonował szefa Polskiej Organizacji Turystycznej

Minister sportu i turystyki Witold Bańka odwołał w środę ze stanowiska prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej Marka Olszewskiego. Ma to związek z jego wypowiedzią na temat muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. 

– Jako szef Polskiej Organizacji Turystycznej, który kocha swój kraj, chcę go pokazać od jak najlepszej strony, przez nasze zabytki, kulturę, gościnność, wspaniałą muzykę. Auschwitz to nie produkt turystyczny, lecz miejsce martyrologii, zadumy i przemyśleń, a my zajmujemy się promocją Polski jako kraju atrakcyjnego turystycznie. (…) Nie mam potrzeby eksponowania miejsc i zdarzeń związanych z historią innych narodów – przyznał Marek Olszewski w rozmowie z “Gazetą Wyborczą”. – To polskie, a nie żydowskie elity zostały w czasie wojny zupełnie przeorane i zlikwidowane. Pamiętajmy, że kultura żydowska w praktyce cała przetrwała – wyjaśniał.

Jego słowa wywołały falę oburzenia. Decyzję o natychmiastowym odwołaniu Olszewskiego podjął minister sportu i turystyki Witold Bańka. “W związku ze skandaliczną wypowiedzią prezesa POT Marka Olszewskiego podjąłem decyzję o jego natychmiastowej dymisji” – napisał Bańka na Twitterze.

Ministerstwo na razie nie podaje żadnych szczegółów dotyczących dymisji Olszewskiego, który funkcję sprawował od marca br. Nie wiadomo również, kto go zastąpi.

Polska Organizacja Turystyczna działa od 2000 roku. Jej głównym celem jest promocja Polski w kraju i za granicą, jako kraju atrakcyjnego turystycznie. W ustawie budżetowej na 2017 rok na POT przeznaczono 39,5 mln zł.

 

(AIP)

COMMENTS