HomeŚwiat

Miliard euro dla Aten

Miliard euro dla Aten

Ateny otrzymają kolejny miliard euro z pakietu kredytowego. Wypłatę pieniędzy zatwierdził dziś Europejski Mechanizm Stabilności. Jego przewodniczący, Klaus Regling podkreślił, że jest to zarazem wyraz wsparcia dla greckich reform.
Unijny polityk dodał, że Bruksela liczy na dalszą dobrą współpracę z Grecją, aby można było dokonać pierwszej oceny reform w tym kraju na początku przyszłego roku. Tylko pod tym warunkiem możliwe będą rozmowy na temat zmniejszenia greckiego długu. Otrzymany miliard euro Grecja przeznaczy na obsługę zadłużenia, sfinansowanie budżetu na kolejny rok oraz projektów z funduszy Unii Europejskiej.
Kolejne rozmowy Ateny – Bruksela odbędą się w połowie stycznia i dotyczyć mają zmian w systemie ubezpieczeniowym. To one są największą bolączką rządu Aleksisa Tsiprasa, budzą bowiem ogromny sprzeciw społeczeństwa. Deputowani Syrizy mają coraz więcej wątpliwości, czy uda im się przeprowadzić kolejne trudne reformy, których domaga się Bruksela.
Miliard euro jest ostatnią wypłatą z początkowej transzy kredytu w wysokości 16 miliardów euro. Oprócz tych pieniędzy odblokowano także ponad 5 miliardów euro na dokapitalizowanie greckich banków. Wszystko to stanowi 25 procent łącznej wartości trzeciego pakietu kredytowego dla Grecji.

IAR/Beata Kukiel-Vraila, Aten/mcm/pbp

COMMENTS