HomeCiekawostki

Mieszkanie w Warszawie? W Bytomiu za te pieniądze kupisz cztery!

Mieszkanie w Warszawie? W Bytomiu za te pieniądze kupisz cztery!

Mieszkanie w Warszawie nie jest wcale najdroższym, które kupimy w Polsce. O prawie 2 tysiące złotych więcej za metr kwadratowy mieszkania zapłacimy w Sopocie. Wciąż jednak stolicy jest nieporównywalnie droższa od reszty Polski. 
Metr mieszkania w Zabrzu – 2 465 zł / mkw, w Wałbrzychu – 1988 zł / mkw. W Bytomiu – 1 842zł / mkw. O takich cenach warszawiacy mogą jedynie pomarzyć. Średnio na taką samą powierzchnię w stolicy musimy przeznaczyć 8210 złotych. Serwis Rynek-Pierwotny.pl przeanalizował opublikowane przez GUS badania cen nieruchomości w polskich miastach, przygotowując zestawianie miast na prawach powiatu, z najdroższymi i najtańszymi mieszkaniami.

 

– Dokładna analiza transakcyjnych cen lokali we wszystkich miastach na prawach powiatu jest możliwa, ponieważ GUS niedawno opublikował swoje opracowanie dotyczące 2017 r. Pomimo sporego (prawie rocznego) przesunięcia czasowego, dane Głównego Urzędu Statystycznego zasługują na dużą uwagę. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że wspomniana instytucja jest jedyną, która bada poziom cen mieszkań w wielu mniejszych miastach Polski. Dodatkowym atutem „GUS-owskich” danych wydaje się to, że mają one charakter transakcyjny i powstają dzięki analizie aktów notarialnych – pisze portal.

 

Mieszkania w Warszawie. Co kupimy w zamian?

 

Chcesz kupić mieszkanie? Nie kupuj go w Warszawie. Prawie wszystkie polskie miasta oferują nieruchomości tańsze o przynajmniej 1656 złotych za metr kwadratowy. Na zakupie 50-metrowego mieszkania w Gdyni zamiast w Warszawie zaoszczędzimy prawie 83 tysiące złotych. Za te pieniądze kupimy już kilkuletni rodzinny samochód.

 

Mieszkania w Warszawie tańsze niż w Sopocie

 

Między Sopotem, rekordzistą w zestawieniu a najtańszym w tabeli Bytomiem występuje prawie 10-krotna różnica. Za 50-metrowe mieszkanie w tym pierwszym zapłacimy 512 300 zł, czyli o 420 200 zł drożej. W przypadku Warszawy różnica ta nie jest aż tak duża, ale wciąż uderzająca. Jeśli kupimy 50 metrowe mieszkanie w Bytomiu zamiast w Warszawie, na naszym koncie pozostanie jeszcze 318 400 zł – pieniądze za jakie kupimy w tym mieście trzy kolejne 50-metrowe mieszkania. Za te kwotę możemy też kupić sobie, np. kawalerkę na Tarchominie, albo ponad 170-metrowe mieszkanie również w Bytomiu.

 

Mieszkania w Warszawie – ceny medianowe

 

Oczywiście można argumentować, że średnie wynagrodzenie w Warszawie jest również wyższe niż w pozostałych miastach Polski, ale nie każdy specjalista w stolicy zarabia 10 razy lepiej niż jego odpowiednik w Bytomiu. Na obronę Warszawy należy dodać, że ceny średnie uwzględniają zarówno koszty kupna luksusowych rezydencji jak i kawalerek w zaniedbanym bloku. Oznacza to, że jeśli wyciągniemy średnią z cen trzech mieszkań: dwóch za milion złotych i jednego za tysiąc złotych, to otrzymamy cenę na poziomie 667 000 złotych. Dlatego, więcej na temat faktycznych cen mówi nam cena medianowa, czyli taka, która bierze pod uwagę ekstremalne wartości. W przypadku ceny medianowej w naszym przykładzie, 50-metrowe mieszkanie w Warszawie kupimy za 387 700 zł, zaś w Bytomiu za 92 750 zł, czyli o 294 950 złotych taniej.

 

 

COMMENTS