Międzynarodowe Targi Poznańskie posprzątały świat. Ale śmieci najpierw… dowieziono

Międzynarodowe Targi Poznańskie posprzątały świat. Ale śmieci najpierw… dowieziono

We wtorek, 16 kwietnia, pracownicy Międzynarodowych Targów Poznańskich zebrali się na nadbrzeżu Cybiny, by w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Ziemi wziąć udział we wspólnym sprzątaniu. Tyle, że jeszcze dzień wcześniej miejsce, które sprzątano, było czyste. Kilka godzin przed akcją pracowników MTP kilku mężczyzn w kombinezonach podrzuciło tam śmieci. Na pytania przechodniów odpowiadali: “To jest taka akcja na Dzień Ziemi, przyjdźcie zobaczyć o godzinie 16.” Czy to była ustawiona akcja?

O sprawie poinformowała nas Czytelniczka, która zauważyła grupę mężczyzn wyrzucających śmieci wzdłuż Cybiny, od strony Ostrowa Tumskiego, w pobliżu wiaduktu kolejowego. – Zaniepokoiło mnie, że ktoś wyrzuca śmieci obok rzeki, zwłaszcza, że z powodu silnego wiatru część trafiła do wody – opowiada. Na potwierdzenie swoich słów wysłała do naszej redakcji filmik, na którym widać mężczyzn w kombinezonach wysypujących śmieci. Sytuacja została też zgłoszona straży miejskiej.

 

– Około godziny 14 wpłynęło do nas zawiadomienie o rozsypywaniu śmieci w tym miejscu – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. Jednak nim strażnicy przyjechali na miejsce, śmieci zostały już uprzątnięte. – W jednym miejscu, na terenie nieruchomości należącej do osoby fizycznej lub instytucji, stał kontener na odpady budowlane, jednak wokół było czysto. Strażnicy wykonali dokumentację fotograficzną i udali się do dalszych zadań – mówi Piwecki. Faktycznie, koło godziny 16 przyjechała ekipa, by je posprzątać – wraz zapleczem medialnym. Okazało się, że to pracownicy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Nasz fotoreporter, który był na miejscu, starał się uzyskać odpowiedź na pytania, skąd pojawiły się śmieci i dlaczego tego samego dnia, ktoś je wyrzucił.

 

Usłyszał, że to mieszkańcy zgłosili MTP, że nad Cybiną są porozrzucane odpady. Katarzyna Błochowiak z centrum prasowego MTP potwierdza, że tego dnia pracownicy spółki wzięli udział w sprzątaniu terenu nad brzegiem Cybiny w sąsiedztwie ulicy Dziekańskiej w Poznaniu. Nie przyznaje jednak, by śmieci miały tego dnia być specjalnie tam podrzucone. Nie odpowiada także, kiedy MTP dostało zawiadomienie od mieszkańców o porozrzucanych odpadach.

 

– Grupa MTP nie wynajęła podwykonawcy do wysypania w tej okolicy odpadów. Śmieci nie zostały także podrzucone przez pracowników targów. Akcja została przeprowadzona w porozumieniu i we współpracy z Kurią Metropolitalną – właścicielem działki znajdującej się w pobliżu terenu objętego akcją – odpowiada. – Kuria uporządkowała należący do niej teren, natomiast Grupa MTP dobrowolnie zobowiązała się do wywozu odpadów ze względu na łatwy dostęp do tego typu usług. Dla usprawnienia przebiegu akcji, odpady z działki należącej do Kurii Metropolitalnej, która jest wydzielona ogrodzeniem z siatki, zostały przeniesione na teren nadbrzeża, gdzie samochód przeznaczony do wywozu odpadów mógł odebrać odpady zebrane zarówno z działki kurii, jak i te uprzątnięte przez pracowników Grupy MTP z nadbrzeża Cybiny – tłumaczy K. Błochowiak.

 

Podkreśla, że we wspólnej akcji wzięło kilkadziesiąt osób w swoim prywatnym czasie i udało im się zebrać kilkadziesiąt worków odpadów. – Potwierdzam, że MTP faktycznie zwróciło się do nas z prośbą o posprzątanie terenu. Nic jednak więcej o sprawie nie wiemy – mówi ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik Kurii Metropolitalnej.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0