14.9 C
Chicago
niedziela, 25 lutego, 2024

Matura z języka polskiego już 4 maja. Co pojawi się na egzaminie?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Matura z polskiego 2017 odbędzie się w czwartek, 4 maja. To pierwszy dzień po długim weekendzie. Jakie tematy pojawią się na tegorocznej maturze 2017 z języka polskiego? W sieci pojawiają się informacje o przeciekach. Czy jednak warto w nie wierzyć?

„Przecieki maturalne”, „mamy tematy z z polskiego „wyciekły arkusze CKE” – w sieci jak co roku pojawiają się liczne informacje o tematach, które pojawią się na egzaminie maturalnym z języka polskiego. To jednak tylko internetowy fejk. Z czym w tym roku przyjdzie zmierzyć się maturzystom? Na podstawie jakich lektur będą musieli Jakie tematy pojawią się na języku polskim? Jaką formę wybiorą w tym roku eksperci CKE? Na te pytania odpowiedzi poznamy dopiero po otwarciu arkuszy przez uczniów w czwartek, 4 maja 2017 roku. Nie ma co liczyć na PRZECIEKI! Strony, na których rzekomo znajdziemy informacje o tematach na maturze 2017 z języka polskiego to zwykłe oszustwo. Gdyby arkusze egzaminu, przygotowanego przez CKE, wyciekły to trzeba by maturę powtórzyć.

Matury tradycyjnie już rozpoczynają się tuż po majówce, czyli w czwartek, 4 maja. Najpierw maturzystom przyjdzie się zmierzyć z egzaminem z języka polskiego – tego dnia przewidziano zarówno poziom podstawowy, jak i rozszerzony. Zazwyczaj wiele emocji budzi jednak matematyka. Maturę z tego przedmiotu na poziomie podstawowym zaplanowano na piątek, 5 maja. Poziom rozszerzony we wtorek. Jak się zabrać za rozwiązywanie zadań? Zobacz na str. 6. Kluczowy jest też egzamin z języka obcego. Najpopularniejszy jest angielski, który odbędzie się w poniedziałek, 8 maja. Szczegółowy harmonogram matur można znaleźć na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Na wyniki egzaminów dojrzałości trzeba poczekać do 30 czerwca. Ale nie oznacza to wcale, że z wyborem uczelni warto zwlekać aż tak długo. Wiele uczelni rekrutację zaczyna znacznie wcześniej.

TEMATY Z POPRZEDNICH LAT

Matura 2016 – język polski podstawowy – tematy:„Czy warto kochać pomimo cierpienia?” (Tekst źródłowy: „Dziady” cz. IV, Adam Mickiewicz)

„Dałem słowo” Zbigniewa Herberta – analiza wiersza

Matura 2016 – język polski podstawowy, teksty źródłowe do zadań:

„Lalka” B. Prusa. Był to fragment tekstu, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego (pojawia się w nim napis „Non omnis Moriar”- nie wszystek umrę). Uczniowie na jego podstawie musieli zastanowić się, co zostawiamy po sobie, jaką spuściznę.

Tekst o pisaniu w internecie – dlaczego używamy tu słowa mówionego, a nie pisanego, dlaczego skracamy, nie stosujemy interpunkcji i polskich znaków? Czy takie pisanie sprawia, że nasz język staje się uboższy

Matura 2015 – język polski podstawowy – tematy:

Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Zinterpretuj podany utwór – Elizabeth Bishop „Ta jedna sztuka”. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

Matura 2015 – język polski podstawowy – teksty źródłowe do zadań: Na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym maturzyści musieli także przeczytać dwa teksty: jeden dotyczył tendencji i modzie w języku,czy warto czytać nowe książki czy lepiej wybierać te stare a drugi to artykuł „Hipermarket z kulturą” z tygodnika Wprost.

Matura 2014 – język polski podstawowy – tematy:

Żołnierskie emocje bohaterów „Potopu” Henryka Sienkiewicza. Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postać

Na podstawie fragmentu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego porównaj poglądy Poety i Gospodarza na temat poezji narodowej oraz przedstaw sądy bohaterów o Polakach.

MATURA 2014 – język polski podstawowy – teksty źródłowe do zadań: Na egzaminie z języka polskiego maturzyści musieli odpowiedzieć na pytania do tekstu o „Uczcie” Platona.

red. aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520