16.3 C
Chicago
sobota, 27 kwietnia, 2024

Matura i egzamin ósmoklasisty 2021 – zmiany. Sprawdź szczegóły

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Nie będzie ustnej matury 2021, a z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty 2021 wypadła kolejna pozycja – to główne zmiany jakie podczas konferencji prasowej zapowiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauk. Matura 2021, według kalendarza Ministerstwa Edukacji Narodowej, ma się rozpocząć 4 maja, zaś egzamin ósmoklasisty – 25 maja.

 

 

Resort ministra Czarnka od miesiąca pracuje nad zmianami w sprawie przyszłorocznej matury i egzaminu na koniec szkoły podstawowej. Szef MEN podkreślił, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2021. – Wszystko w związku z pandemią koronawirusa i sytuacją, w jakiej znaleźli się uczniowie klas maturalnych i klas ósmych i z tym problemem, który dotyka całą oświatę – mówił.

 

„Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.” – brzmi komunikat MEN ze środy.

 

W zakresie egzaminu pisemnego z matematyki na poziomie podstawowym – ministerstwo ograniczyło wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, ponadto w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych. Egzamin ósmoklasisty 2021. Z listy na sprawdzian z polskiego wypada kolejna lektura W przypadku listy lektur na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – po konsultacjach – wypada kolejna pozycja. Chodzi o „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. Zatem liczba tych pozycji spada do dziewięciu.

 

Poniżej aktualna lista lektur na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego 2021.

 

 

 

    • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;

 

    • Aleksander Fredro, Zemsta;

 

    • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;

 

    • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;

 

    • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);

 

    • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;

 

    • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;

 

    • Juliusz Słowacki, Balladyna;

 

    • wiersze wybranych poetów.

 

Przypomnijmy. Już 16 listopada minister zastrzegł, że zakres wiedzy na obu państwowych sprawdzianach będzie zmniejszony o 20-30 proc. Poza tym na maturze 2021 nie będzie obowiązku zapisywania się na jeden z egzaminów dodatkowych (na poziomie rozszerzonym). W poprzednich latach absolwent musiał zdecydować się na jeden z takich egzaminów – chociaż nie obowiązywał próg zdawalności. Na czym, według listopadowych zapowiedzi, polega ograniczenie wymagań? Np. na sprawdzianie kończącym podstawówkę w 2021 r, we wszystkich jego częściach (z języka polskiego, wybranego obcego oraz matematyki) zmniejszy się liczba pytań, przy utrzymaniu czasu na rozwiązanie testu z 2020 r.

 

Przemysław Czarnek ogłosił wtedy także, iż w przypadku polskiego zmniejszy się liczba lektur, których znajomość będzie wymagana. To uczeń wybierze lekturę jako „bazę” swojego wypracowania: zamiast jej konkretnego wskazywania przez autorów arkusza. Tym wypracowaniem w 2021 r. okaże się, albo rozprawka, albo opowiadanie (co wyklucza np. charakterystykę bohatera).

 

Z kolei 20 listopada ministerstwo opublikowało gotowy projekt ze zmniejszonymi wymaganiami egzaminacyjnymi. Wśród nich znalazła się lista lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty (tylko w 2021 r.). Ósmoklasiści z 2020 r. musieli znać 12 pozycji z listy lektur obowiązkowych i to do nich odnosili się autorzy arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego (żeby nie było za prosto, np. na jedyną pozycję składały się „Quo vadis” i „Latarnik” Henryka Sienkiewicza – jedną pozycję tworzyło też kilka dzieł Adama Mickiewicza).

 

Ogłoszona w listopadzie lista lektur obowiązkowych zawierała tylko 10 pozycji. W dodatku dziesiątą pozycją były enigmatycznie zapisane „wiersze wybranych poetów”. Nauczyciele polskiego najbardziej zwrócili uwagę na brak „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego. Okazało się, że na tym nie koniec cięć w lekturach…

 

 

AIP

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520