HomePOLSKA

Marszałek “prawa nie złamał”, ale i tak “poleciał”

Marszałek “prawa nie złamał”, ale i tak “poleciał”

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że Marek Kuchciński nie złamał prawa, a jego rezygnacja z funkcji marszałka Sejmu to reakcja na zaniepokojenie i irytację opinii publicznej. Jutro formalnie Marek Kuchciński złoży urząd, a jego następcę wybierze Sejm.

To reakcja na informacje mediów o lotach o statusie HEAD, na które marszałek zabierał rodzinę oraz innych polityków PiS i ich bliskich.
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska przekonywała, że działania partii rządzącej doprowadzą do podwyższenia standardów w zakresie przejrzystości lotów VIP-ów. “Pan marszałek nie złamał przepisów prawa, nie złamał obyczajów, zwracam uwagę, że zrekompensował finansowo loty rodziny, przeprosił, złożył rezygnację, pracujemy teraz nad kompleksowym rozwiązaniem dotyczącym przelotów takich osób (…) które z wymienionych przez mnie działań były zrealizowane przez naszych poprzedników?” – mówiła.
Wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki tłumaczył dlaczego przez kilka ostatnich dni bronił Marka Kuchcińskiego. “Uważałem i nadal uważam, że skoro prawo nie zostało złamane, to decyzja marszałka jest jego osobistą decyzją wynikającą z poważnego traktowania opinii publicznej” – ocenił Ryszard Terlecki.
Jutro Sejm wybierze następcę Marka Kuchcińskiego. Wcześniej marszałek formalnie złoży rezygnację podczas posiedzenia Prezydium Sejmu. Także jutro PiS ujawni kto będzie kandydatem partii na stanowisko marszałka izby. Pierwotnie podczas piątkowego posiedzenia miała się odbyć debata nad wnioskiem opozycji o odwołanie Marka Kuchcińskiego z zajmowanej funkcji.

 

**

 

Posłowie podczas piątkowych (pocz. posiedzenia 15.00) obrad Sejmu wybiorą nowego marszałka izby. Obecny marszałek Marek Kuchciński zapowiedział, że złoży rezygnację. 

Zgodnie z Regulaminem Sejmu, kandydata na marszałka izby może zgłosić co najmniej 15 posłów. Poseł może poprzeć tylko jedną kandydaturę.Sejm wybiera marszałka Sejmu bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów
Sejm podejmie dziś także uchwałę w sprawie upamiętnienia setnej rocznicy powołania Komitetu Ratunkowego Dzieci Dalekiego Wschodu oraz pomocy dla nich ze strony Cesarzowej Japonii.
W izbie odbędzie się także pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym, a także drugie czytanie kilku projektów, m.in. przepisów regulujących organizację i tryb przeprowadzenia spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 roku. Posłowie rozpatrzą także projekt określający zasady tworzenia i funkcjonowania krajowych i zagranicznych oddziałów zamiejscowych podmiotów zależnych Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Piątkowe obrady, to kontynuacja 85. posiedzenia Sejmu, rozpoczętego 31 lipca.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Fabisiak/Rita/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ # Karol Darmoros/Rita/to/

COMMENTS