HomePOLSKAMazowieckie

Marsz KOD przeciwko utworzeniu metropolii warszawskiej

Marsz KOD przeciwko utworzeniu metropolii warszawskiej

W sobotę o godz. 12 na pl. Bankowym w Warszawie rozpoczął się marsz Komitetu Obrony Demokracji przeciwko poselskiemu projektowi ustawy, który zakłada utworzenie metropolii warszawskiej. – Nie pozwolimy odebrać samorządów – przekonywali organizatorzy manifestacji.

Mimo dużego mrozu, protest zgromadził setki osób. Według danych stołecznej policji, w manifestacji wzięło udział do 1300 osób. Tłum co chwilę skandował “referendum” i “nie oddamy wam Warszawy”. Uczestnicy przybyli z flagami z logo KOD i Platformy Obywatelskiej. Przemawiał m.in. lider KOD Matusz Kijowski, poseł PO Andrzej Halicki, przewodnicząca rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska i były prezydent stolicy Paweł Piskorski. Jednogłośnie podkreślali, że projekt ustawy dot. poszerzenia granic Warszawy jest szkodliwy dla miasta i mieszkańców, a warszawiacy powinni wziąć udział w referendum i zagłosować na “nie”.

– Jesteśmy wszyscy świadkami historii. Rozpoczyna się bitwa warszawska 2017. Warszawę atakowali Szwedzi, Rosjanie, Niemcy, ale nigdy nie atakowali bracia Polacy. To jest atak na naszą samorządność, na naszą tradycję i na naszą historię. To jest atak na samorządność gmin, które sąsiadują z Warszawą. Z tymi gminami chcemy współpracować i współpracujemy, ale współpracujemy jak równy z równym, a nie zgodzimy się, by ktoś do celów politycznych przestawiał nas jak jakieś pionki na szachownicy. Politycznej hucpie, my, Warszawiacy mówimy nie! – mówiła Malinowska-Grupińska.

– Chcemy zaprotestować przeciwko głupim pomysłom partii rządzącej. Głupim, niedopracowanym, z nikim nieskonsultowanym, z których analizy wynika, że chodzi wyłącznie o przejęcie władzy, kosztem samorządów, kosztem likwidacji wielu samodzielnych miast i gmin – wyjaśniał w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press lider KOD Mateusz Kijowski.

Przed kilkoma dniami do Sejmu trafił poselski projekt ustawy zakładający m.in. przyłączenie do Warszawy 32 okolicznych gmin, które tworzyłyby ze stolicą aglomerację. Projekt wywołał duże kontrowersje – opozycja zwracała uwagę, że nie był w ogóle konsultowany z mieszkańcami. Rada m. st. Warszawy zdecydowała się rozpisać referendum, w którym mieszkańcy odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?”. Referendum ma odbyć się 26 marca.

Jakub Oworuszko AIP, Fot. Szymon Starnawski

COMMENTS