Marek Magierowski: Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który należycie honoruje Holokaust

Marek Magierowski: Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który należycie honoruje Holokaust

– Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który należycie honoruje Holokaust – przekonuje Marek Magierowski, ambasador Polski w Izraelu, w artykule opublikowanym w tamtejszym dzienniku. 

Magierowski w tekście zamieszczonym w dzienniku “Haaretz” odnosi się do sporu pomiędzy izraelskimi historykami. Prof. Havi Dreifuss na łamach “Haaretza” skrytykowała prof. Daniela Blatmana, który zaakceptował propozycję polskiego rządu i został głównym historykiem powstającego Muzeum Getta Warszawskiego.

Według Dreifuss, polskie władze próbują zniekształcać historię Holokaustu. Zarzuca też Blatmanowi, że „zwalcza historyczne zniekształcenia”, zwracając się do Żydów z warszawskiego getta jako „polscy obywatele”. Magierowski przekonuje, że gdyby nie decyzja o budowie muzeum, to w ogóle nie byłoby dyskusji pomiędzy historykami. “Polski rząd wybrał jednak uhonorowanie Żydów, którzy próbowali zachować swoją godność podczas tego piekła na ziemi. I zaprosił izraelskich historyków, by wnieśli swoją wiedzę. Kolejny świadomy gest państwa, w którym Żydzi mieszkali przez setki lat i których kultura przepoiła Polskę” – podkreśla.

Ambasador Polski przekonuje też, że “bez wątpienia (Żydzi – red.) posiadali polskie obywatelstwo. Wielu z nich służyło w polskiej armii, broniąc SWOJEGO kraju przed agresją niemiecką i sowiecką”. Konkluzją tekstu Magierowskiego jest stwierdzenie, że nie może on przywołać żadnego europejskiego kraju poza Polską “w którym głowa państwa regularnie przewodniczy ceremoniom upamiętniającym mroczne rozdziały historii relacji ze społecznością żydowską”.

 

Jakub Oworuszko AIP


COMMENTS

WORDPRESS: 0