Macron chce, aby silni, kompetentni urzędnicy kierowali instytucjami europejskimi

Macron chce, aby silni, kompetentni urzędnicy kierowali instytucjami europejskimi

Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że chce, aby silni, kompetentni urzędnicy kierowali instytucjami europejskimi w ciągu najbliższych pięciu lat, bez względu na ich narodowość. 

Prezydent Francji wypowiedział się po zakończeniu szczytu Unii Europejskiej w rumuńskim Sybinie. Emmanuel Macron jest zdania, że to przywódcy Unii Europejskiej, a nie parlament, powinni wybierać najważniejszych urzędników. “Nie mam obsesji na punkcie kwestii narodowościowych” – powiedział Emmanuel Macron na konferencji prasowej. “Musimy unikać sytuacji, w której kompromisy kończą się na najmniej odpowiednim kandydacie. Musimy wybrać najlepszych możliwych kandydatów na silny i ambitny projekt europejski” – oświadczył prezydent Francji.
Spotkanie w Sybinie zakończyło się przyjęciem deklaracji o jedności Unii Europejskiej. Ma ona wytyczyć plan działań do 2024 roku. Deklaracja mówi o tym, że w Unii nie ma miejsca na podziały, że powinna być solidarna, musi chronić wspólne wartości i rządy prawa, walczyć z terroryzmem, skutecznie pilnować zewnętrznych granic i stawiać na rozwój gospodarczy. Deklaracja zawiera w sumie 10 zobowiązań. Miała być krótka, by ograniczyć ewentualne spory, dotyczące doboru słów.
Spotkanie w Sybinie miało być pierwszym unijnym szczytem po brexicie, pierwotnie planowanym na 29 marca. Wielka Brytania, choć nadal jest w Unii, bo ten termin został przesunięty na koniec października, nie brała udziału w spotkaniu.

 

***

 

Szef Rady Europejskiej potwierdził, że 28 maja odbędzie się unijny szczyt poświęcony obsadzie najwyższych stanowisk w Unii Europejskiej. Donald Tusk poinformował o tym na zakończenie szczytu w rumuńskim Sybinie.
“Moim celem jest przeprowadzenie wyborów kierownictwa unijnych instytucji w sposób szybki i efektywny sposób” – powiedział przewodniczący Rady. Dodał, że ostateczne decyzje w tej sprawie powinny zapaść na szczycie w czerwcu. Podkreślił, że konieczne będzie zachowanie równowagi geograficznej, a także politycznej. Donald Tusk powiedział też, że jeśli zajdzie tak potrzeba i trudno będzie o jednomyślność, to decyzje w sprawie obsady stanowisk będą podejmowane większością głosów.

IAR/B.Płomecka&K.Surówka/Sybin/jf/Siekaj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./RTR/dwi-SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0