HomeCiekawostki

Lecisz wkrótce na wakacje? Uważaj, możesz zostać w kraju. Ryanair przygotowuje się do strajku

Lecisz wkrótce na wakacje? Uważaj, możesz zostać w kraju. Ryanair przygotowuje się do strajku

Żądania pracowników linii dotyczą m.in. emerytur, ubezpieczenia w razie utraty licencji, zasiłków rodzicielskich i struktury płac.

 

Utrudnienia dla pasażerów korzystających z usług Ryanaira pojawią się już pod koniec sierpnia i na początku września. Lecisz w tym czasie na wakacje? Uważaj, możesz zostać w kraju. Za przystąpieniem do strajku 80 procent pilotów biorących udział w głosowaniu. Przyczyną decyzji jest brak porozumienia z pracodawcą. Sprawdźcie co jeszcze trzeba wiedzieć na temat strajku w Ryanair 2019?

 

Co jest powodem strajków pilotów Ryanair?

 

Daty strajków irlandzkich pilotów pokryją się z protestami pilotów brytyjskich Ryanair. Głównym powodem strajków jest brak jakichkolwiek postępów w negocjacjach z ich pracodawcą. Związkowcy mówią wręcz o “frustracji i rozczarowaniu” w tej kwestii. Co jest powodem ich sporu z Ryanairem? Struktura wynagrodzenia, kwestia świadczeń rodzinnych oraz emerytur. Czarę goryczy przelała informacja o tym, że w związku z kłopotami samolotów Boeing 737 MAX tani irlandzki przewoźnik może zwolnić nawet do 1500 swoich pracowników.

 

Obydwa związki pilotów – irlandzki Forsa oraz brytyjski BALPA nie ma zamiaru negocjować więcej z zarządem Ryanair. Powodem protestu brytyjskich pilotów Ryanair jest niespełnienie żadnego z postulatów. Aż 80 proc. brytyjskich pilotów głosowało za strajkiem.

 

Piloci z BALPA chcieli podjęcia rozmów dotyczących negocjacji. Nasze doświadczenia z negocjacji bezpośrednio z Ryanairem są jak najgorsze — mówił Brian Strutton, sekretarz generalny BALPA. Tyle, że Ryanair postanowił szukać rozwiązania konfliktu w sądzie, a na początek chce wstrzymania strajku zapowiedzianego na 22 sierpnia i 1 września.W drugiej bazie w Irlandii Ryanair także może mieć kłopoty – piloci zagrozili rozpoczęciem strajku żądają podwyżek. Forsa domaga się podwyżek płac o 101 proc, mimo że niektórzy z pilotów już zarabiają po 172 tys. euro rocznie.

 

Strajk w Ryanair: kiedy dojdzie do protestu?

 

Żądania pracowników linii dotyczą między innymi emerytur, ubezpieczenia w razie utraty licencji, zasiłków rodzicielskich i struktury płac. Za przeprowadzeniem strajku opowiedziało się 80 procent pilotów biorących udział w głosowaniu.

 

Do strajków miałoby dojść:

 

 

    • od godziny 00.01 czasu lokalnego w czwartek, 22 sierpnia do godziny 23.59 w piątek, 23 sierpnia

 

  • od godziny 00.01 czasu lokalnego w poniedziałek, 2 września do godziny 23.59 w środę, 4 września.

red aip

COMMENTS