21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

„Kurier” – film o Janie Nowaku-Jeziorańskim

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Władysław Pasikowski i Muzeum Powstania Warszawskiego pracują nad filmem o Janie Nowaku-Jeziorańskim, legendarnym „Kurierze z Warszawy”. Produkcja pod roboczym tytułem „Kurier” ma już scenariusz, data premiery nie jest jeszcze znana.
Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Jan Nowak-Jeziorański był postacią wyjątkową dla historii Polski XX wieku i dlatego warto go upamiętnić. Legenda Jeziorańskiego wzięła się z jego misji w czasie okupacji – przypomina dyrektor Ołdakowski. Podróżował on wtedy między Londynem i Warszawą przedstawiając na zachodzie sytuację w okupowanej Polsce. Najważniejsza była jego ostatnia misja, kiedy wrócił do Warszawy, by przekazać dowództwu Armii Krajowej, że alianci nie pomogą powstańcom warszawskim. Ważne też były jego działania w Radiu Wolna Europa, a także zabiegi w Stanach Zjednoczonych na rzecz przyjęcia Polski do NATO – podkreśla Ołdakowski.
Szef Działu Historycznego Muzeum Powstania Warszawskiego Piotr Śliwowski wyjaśnia, że film ma przypominać o niezwykłej postaci Jeziorańskiego i zarazem inspirować młode pokolenie Polaków. Ma to być epicka opowieść historyczna, która dotrze do przede wszystkim młodego widza. Dlatego, wyjaśnia Piotr Śliwowski, Muzeum zdecydowało się powierzyć reżyserię filmu Władysławowi Pasikowskiemu, który potrafi zrobić dzieła, które mocno oddziałują na widza.
Jan Ołdakowski podkreśla, że choć film ma być symbolicznym hołdem dla Jana Nowaka-Jeziorańskiego, ma przede wszystkim pokazać wojenną rzeczywistość i przypomnieć sytuację w jakiej znaleźli się Polacy oraz przed jakimi wyborami stanęli. Warto, wyjaśnia dyrektor Muzeum, żeby młodzi ludzie poznali okoliczności towarzyszące misji „Kuriera z Warszawy”, jak wyglądała rzeczywistość okupowanej Warszawy, żeby zrozumieli czym była okupacja Niemiecka, dlaczego była tak dramatyczna i o co chodziło tamtemu pokoleniu.
Według założeń, film – do którego zdjęcia zaczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku – będzie opowiadał o kilkunastu dniach przed wybuchem Powstania, kiedy dowództwo Armii Krajowej rozważa wszystkie za i przeciw rozpoczęciu otwartej bitwy z Niemcami.

IAR/Witold Banach/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520