18.4 C
Chicago
poniedziałek, 6 maja, 2024

Kraska: Wkrótce zapadną decyzje w sprawie obowiązku szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych. Co dalej z Radą Medyczną?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Myślę, że niedługo zapadną decyzje w sprawie obowiązku szczepień dla nauczycieli i służb mundurowych – powiedział w poniedziałek w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w tej chwili trudno powiedzieć, czy obowiązek szczepień zostanie wprowadzony.

Zapytany o to, czy zostanie wprowadzony obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych, Kraska przypomniał, że taka decyzja już zapadła w odniesieniu do pracowników służby zdrowia.

 

„Rozporządzenie zostało wydane. Do 1 marca wszyscy pracownicy ochrony zdrowia powinni być zaszczepieni” – podkreślił.

 

Odnosząc się do innych grup zawodowych wiceminister zdrowia zaznaczył, że na ukończeniu są rozmowy z poszczególnymi resortami – MSWiA, MON czy MEiN. „Myślę, że te decyzje niedługo zapadną” – zapowiedział.

 

Zapytany, czy rozmowy zmierzają do wprowadzenie obowiązku szczepień czy nie, Kraska odpowiedział, że „w tej chwili trudno powiedzieć”. „Jeżeli chodzi o nauczycieli, mamy w tej chwili okres ferii zimowych, dzieci są na dwutygodniowym wypoczynku, obserwujemy, jaka sytuacja jest w szkołach – czy tych ognisk nam przybywa. Zobaczymy” – mówił.(PAP)

 

Autorka: Iwona Żurek

 

Kraska: minister Niedzielski po południu wyda oświadczenie ws. funkcjonowania Rady Medycznej

Minister zdrowia Adam Niedzielski po południu wyda oświadczenie dotyczące tego, w jakiej formie będzie kontynuowana współpraca z Radą Medyczną przy premierze – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraksa. W tej chwili nie planujemy wprowadzać żadnych nowych obostrzeń – dodał.

Kraska pytany był w poniedziałek w Polsat News m.in. o piątkową decyzję trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii.

 

„Wielokrotnie uczestniczyłem w posiedzeniach Rady Medycznej przy panu premierze. To jest rada, która składała się z 17 członków, ekspertów z wielu dziedzin. Głównie chodziło nam o ekspertów z dziedziny związanej z pandemia” – tłumaczył Kraska.

 

Przyznał, że piątkowa decyzja rady medycznej „jest, jaka jest, że niektórzy z 13 członków wypowiedzieli się, że nie chcą już dalej kontynuować w tej formule; aczkolwiek każdy, kto się wypowiadał w czasie tego posiedzenia, w dalszym ciągu deklarował współpracę, chęć udzielania dalszych porad”.

 

„Dziś mamy w ministerstwie i posiedzenie sztabu – tak, jak zawsze – kryzysowego, ale także spotkanie ścisłego kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, gdzie chcemy zastanowić się nad tą nową formułą. I minister Adam Niedzielski po południu wyda oświadczenie, w jakiej formie w tej chwili będziemy to kontynuować” – powiedział Kraska.

 

Wiceminister podkreślił, że rady, sugestie, czy też rekomendacje Rady Medycznej „były wielokrotnie uwzględniane”.

 

W piątek trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej do spraw COVID-19 przy premierze zrezygnowało z doradzania rządowi w sprawie epidemii. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

 

„Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID-19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków rządu lub urzędników państwowych” – napisano.

 

Centrum Informacyjne Rządu podało, że w związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona, a zadanie wypracowania nowej formuły premier powierzył ministrowi zdrowia. „Dziękuję za współpracę wszystkim członkom Rady Medycznej przy Premierze RP, którzy dziś złożyli rezygnację. Ta decyzja, zgodnie ze wspólnymi deklaracjami na posiedzeniu RM, na pewno nie kończy naszych kontaktów. Szerszy komentarz w poniedziałek” – napisał minister Niedzielski w piątek na Twitterze.

 

Kraska zapytany w poniedziałek, czy w rządzie jest jakiś paraliż, jeżeli chodzi o decyzje dotyczące walki z piątą falą koronawirusa, odpowiedział: „Myślę, że żadnego paraliżu nie ma, na pewno jest dyskusja, na pewno przekonujemy się na argumenty”.

 

Jak dodał, „ustawa zwana ustawą posła Hoca przeszła ostatnio przez komisję zdrowia, tam została zaakceptowana”. „Mam nadzieję, że będzie jej dalszy ciąg w czasie prac sejmowych” – powiedział.

 

Mowa o poselskim projekcie ustawy o weryfikacji covidowej, którego autorami jest grupa posłów PiS, w tym poseł Czesław Hoc (PiS). Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają „umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy”.

 

Kraska pytany, czy rząd przygotowuje ewentualne nowe obostrzenia w związku z rozwojem pandemii, odparł: „Jeżeli chodzi o obostrzenia, w tej chwili nie planujemy żadnych nowych obostrzeń wprowadzać”.(PAP)

 

Autor: Aneta Oksiuta

 

aop/ mhr/

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520