HomeŚwiat

Korea Północna gotowa do przeprowadzenia kolejnej próby jądrowej

Korea Północna gotowa do przeprowadzenia kolejnej próby jądrowej

Korea Północna jest gotowa do przeprowadzenia kolejnej próby jądrowej. Poinformowała o tym południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródła rzadu w Seulu.

Według tych doniesień, komunistyczny reżim może przeprowadzić próbę w rejonie górskim. “Są dowody na to, że Korea Północna zakończyła przygotowania do kolejnego testu jądrowego i może go przeprowadzić w dowolnym momencie” – podała agencja Yonhap. Władze w Seulu i Waszyngtonie wymieniają informacje wywiadowcze w tej sprawie.
W piątek Korea Północna przeprowadziła test jądrowy, określany jako najsilniejszy z dotychczasowych. Eksplozja spowodowała trzęsienie ziemi o sile 5,5 stopnia w skali Richtera odczuwalne na całym półwyspie, co może wskazywać, że była silniejsza niż 10 kiloton trotylu. Podziemna eksplozja koreańskiej głowicy nuklearnej mogła być porównywalna lub większa od siły, z jaką wybuchła bomba Little Boy zrzucona w 1945 roku na Hiroszimę.
Dziś Korea Północna zażądała od Waszyngtonu, by ten uznał ją za mocarstwo atomowe. Dwa dni po piątej już próbie nuklearnej północnokoreański minister spraw zagranicznych oskarżył Stany Zjednoczone o “ignorowanie strategicznej pozycji Korei północnej w roli mocarstwa.” “Jest to równie głupie jak próbować zacisnąć Słońce w pięści” – powiedział cytowany przez północnokoreańską agencję KCNA rzecznik ministerstwa.

TS/Yonhap&rtr&IAR/dw, Fot. Dreamstime

COMMENTS