HomePILNE

Konwencja PiS w Poznaniu. O czym mówili prezes i premier

Konwencja PiS w Poznaniu. O czym mówili prezes i premier

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński na konwencji tej partii w Poznaniu ocenił, że członkostwo w Unii Europejskiej i NATO jest dla Polski korzystne. Jarosław Kaczyński podkreślił, że w interesie Polski leży obecność w międzynarodowych organizacjach. 

“Mamy dzięki temu wyższe bezpieczeństwo i możemy łatwiej zdobywać pozycję regionalną, choćby taką jak w Grupie Wyszehradzkiej, albo konstruowanym właśnie Międzymorzu” – mówił prezes PiS i dodał, że przynależność do Unii Europejskiej jest wymogiem polskiego patriotyzmu.
Szef PiS zaznaczył, że obecność w Unii musi się odbywać na równych zasadach. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, status i pozycję potrzebna jest równość – mówił polityk.
Jarosław Kaczyński odniósł się także do zatwierdzonych przez europarlament przepisów zakazujących sprzedaży produktów podwójnej jakości. Prezes PiS powiedział, że tym samym Parlament Europejski po raz pierwszy uchwalił zmiany, które mają zlikwidować nierówności we Wspólnocie.
Do tej pory wiele krajów Europy Środkowo-Wschodniej wskazywało, że na ich terenie sprzedawane były produkty pod tą samą nazwą, a gorszej jakości niż w zachodniej Europie. Jarosław Kaczyński podkreślił, że jego ugrupowanie od dawna zabiega o to, by państwa Unii Europejskiej były traktowane sprawiedliwie. Zaznaczył też, że część eurodeputowanych Platformy Obywatelskiej głosowała przeciwko przepisom zakazującym sprzedawania produktów o podwójnej jakości.
Podczas konwencji prezes PiS odniósł się także do możliwości przyjęcia przez Polskę waluty euro. Jak zaznaczył polityk, Polska straciłaby teraz na przyjęciu europejskiej waluty. Jarosław Kaczyński podkreślił, że najważniejsze przed przyjęciem euro jest pytanie, czy w wyniku takiej zmiany zyskają na tym konsumenci.
Gdybyśmy w tej chwili przyjęli euro, to polska gospodarka by na tym straciła, rozwijała by się wolniej, a polskie gospodarstwa by na tym traciły – powiedział Jarosław Kaczyński.

***

 

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą mieć równe prawa. Premier mówił o tym w Poznaniu, podczas wielkopolskiej konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości.

Szef rządu zwrócił uwagę, że Unia Europejska, by przetrwała, wzmacniała się i była silna musi być klubem równych państw, bo w przeciwnym razie nastąpi kryzys. Mateusz Morawiecki podkreślił, że polski rząd walcząc o równe traktowanie, walczy o silną Unię Europejską.
Mateusz Morawiecki powiedział również, że PiS będzie walczył z dyskryminacją polskich przedsiębiorców w Unii Europejskiej. Szef rządu podkreślił, że polscy przedsiębiorcy chcący eksportować produkty do Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii są zmuszani do korzystania z pośredników. Zaznaczył, że polscy przedsiębiorcy są do tego zmuszani poprzez różne praktyki panujące w tamtych państwach. Mateusz Morawiecki powiedział, że polski rząd te zawoalowane praktyki tamtejszych przedsiębiorców będzie eliminować i z nimi walczyć.

Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano na 26 maja.

IAR/D.Grygorcewicz/M.Fedusio/A.Augustyniak/dwi/sk

IAR/wcześ/sp/sk

COMMENTS